Giełda w Rosji zawiesiła notowania

Najnowsze

Aktualizacja:
Giełda

Handel na indeksach RTS i MICEX w Moskwie został zawieszony po gwałtownych spadkach. Także giełda w Pradze ogranicza handel, zawieszając notowanie spółki NWR z powodu spadku poniżej 20 proc.

Notowana w Pradze i w Warszawie New World Resources spadała o 15,67 proc. na warszawskiej giełdzie.

Indeks giełdy rosyjskiej Micex spadł o 16 proc. do poziomów najniższych od ponad 3 lat czyli poniżej 900 punktów.

Do takich spadków przyczyniło się obniżenie ratingu kredytowego dla AIG, co przyczyniło się do załamania cen spółek z sektora finansowego w Rosji.

OAO Sberbank oraz OAO VTB Group, dwa największe rosyjskie banki, spadały o - odpowiednio - 14 i 16 proc. Akcje OAO Sberbank kosztowały 38,62 ruble, a OAO VTB Group 3,87 rubla.

- Mamy panikę na rynku, ogromne problemy z płynnością. Inwestorzy mają problemy z refinansowaniem swoich pozycji, dlatego je wyprzedają - powiedział Oleg Worotnicki z Uralsib Financial Corp. w Moskwie.

- Do tego wszystkiego dochodzą obawy o kondycję AIG w USA, co tylko dolewa oliwy do ognia - dodał. Największy kredytobiorca rosyjski, OAO Gazprom, spadł o 10,4 proc. do 174 rubli. Ceny akcji tej spółki spadły o prawie połowę z rekordowego poziomu 367,54 rubli z 11 maja 2008.

- Na razie oczekujemy, że ceny ropy i sytuacja na rynkach finansowych będzie odpowiadała za ruchy na rynku rosyjskim - napisał Peter Westin, strateg JPMorgan Chase & Co.

Czytaj jak "wystartowała" we wtorek w USA

Źródło: TVN24, PAP