Giełda pobiła rekord po wyborczym wyniku

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huIndie urosły w oczach inwestorów

Podczas poniedziałkowej sesji giełda w Bombaju odnotowała rekordowy w historii wzrost. Do chwili zakończenia notowań indeks Sensex wzrósł o 2099,21 pkt., czyli o 17 proc. Powód? Obiecujący, zdaniem inwestorów, finał wyborów parlamentarnych w Indiach.

Szansa na stabilność polityczną w Indiach - tak rynki oceniają wynik ostatnich wyborów do indyjskiego Kongresu. Poza rekordowym skokiem głównego indeksu giełdowego również rupia wzmocniła się do dolara 0 3,3 proc. - najmocniej od pięciu miesięcy. Z powodu wysokich wzrostów giełda w Bombaju na godzinę wstrzymała notowania.

Nadchodzą rządy reformatorów

Wybory parlamentarne w Indiach wygrała koalicja pod przewodnictwem Indyjskiego Kongresu Narodowego. Według analityków oznacza to silne wsparcie dla polityki rozwoju gospodarczego.

Silna przewaga koalicjantów w parlamencie oznacza, że rząd nie będzie polegał jak dotychczas na partii komunistycznej, która uzależniała za każdym razem poparcie w głosowaniach od przeforsowania własnych rozwiązań.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku wzrost gospodarczy w Indiach zwolni do 6,25 proc. Władze kraju spodziewają się jednak, że wzrost przekroczy 7 proc.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu