Giełda po 43 zł za akcję

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Giełda ma zedebiutować na giełdzie 9 listopada

Cena maksymalna akcji w ofercie GPW wynosi 43 zł - poinformował w czwartek na briefingu w Rzeszowie minister skarbu Aleksander Grad. Zapisy na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych odbędą się od 18 do 27 października, a dla instytucjonalnych od 29 października do 3 listopada.

Po cenie maksymalnej zapisy na akcje będą składać inwestorzy indywidualni. Cena sprzedaży dla nich oraz inwestorów instytucjonalnych zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu i ma być opublikowana 29 października lub w okolicach tej daty. Budowa księgi popytu potrwa od 15 do 28 października.

Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może być wyższa od ceny maksymalnej, w przypadku inwestorów indywidualnych nie będzie ona wyższa niż maksymalna. Jeśli cena sprzedaży zostanie ustalona na poziomie nie wyższym niż cena maksymalna, będzie ona taka sama dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych.

- KNF zatwierdziła aneks do prospektu zawierający cenę maksymalną, po której zapisy składać będą inwestorzy indywidualni. Wynosi ona 43 zł. Może się zdarzyć, że inwestorzy instytucjonalni mogą płacić więcej - powiedział Grad w czwartek w Rzeszowie.

Ile komu akcji

Inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowanych od 25 proc. do 30 proc. z ok. 64 proc. sprzedawanych akcji GPW. Pozostałe walory trafią do inwestorów instytucjonalnych.

Każdy inwestor indywidualny będzie mógł złożyć tylko jeden zapis. Powinien on opiewać na minimum 10 akcji i nie więcej niż 100 akcji. - Będziemy o tych 5 proc. akcji decydować, gdy będziemy wiedzieli, jaka jest skala zapisów. Bardzo nam zależy, by rozwijać akcjonariat obywatelski - zaznaczył Grad.

Przydział akcji sprzedawanych w ofercie nastąpi do 4 listopada, a debiut GPW na parkiecie planowany jest na 9 listopada.

Grad: "to bardzo atrakcyjna oferta"

Szef resortu skarbu podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że debiut GPW będzie zwieńczeniem przemian gospodarczych, jakie od 20 lat zachodzą w Polsce.

Zaznaczył, że warszawski parkiet stanie się giełdą publiczną, w której inwestować będą polscy obywatele oraz instytucje finansowe z kraju i zagranicy. Minister nie przewiduje objęcia akcji w ofercie GPW przez inwestorów branżowych.

Szef resortu skarbu liczy na duże zainteresowanie inwestorów ofertą akcji GPW, która - jego zdaniem - jest "bardzo atrakcyjna".

- Myślę, że zainteresowanie GPW będzie duże, tym bardziej, że taka oferta w Polsce już się nie powtórzy. (...) Poza tym już drugi raz nie będziemy wprowadzać Giełdy na giełdę - podkreślił.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24