Genetyczna pasza zakazana

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sawicki: Ustawa o paszach zakazująca GMO nie będzie zmieniona

Ustawa o paszach zakazująca stosowania organizmów genetycznie modyfikowanych, nie będzie zmieniona. Rada Ministrów podtrzymała stanowisko poprzedniego rządu w sprawie stosowania GMO - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Oznacza to, że od 12 sierpnia 2008 r. nie będzie można w paszach stosować genetycznie modyfikowanej soi. Jak wyjaśnił Sawicki, rząd dopuścił jedynie sprowadzanie żywności GMO pod warunkiem jej wyraźnego oznakowania i bez możliwości jej dalszego przetwarzania.

Jak podkreślił minister, stanowisko obecnego rządu "związuje mu ręce" i obecnie nie ma możliwości, by występować z wnioskiem o zmianę ustawy o paszach. Pod koniec stycznia Sawicki poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o paszach, dopuszczający stosowanie organizmów genetycznie modyfikowanych, skierowano do konsultacji międzyresortowych.

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Mimo to, jak zaznaczył minister, uchwalona w 2006 r. ustawa o paszach będzie obowiązywała. Sawicki zauważył, że od wielu lat polscy konsumenci spożywają mięso zwierząt karmionych paszami z GMO.

Przewodniczący Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz przestrzegł, że wprowadzenie zakazu stosowania GMO w paszach może znacząco odbić się na produkcji trzody. - Nie może być tak, że polscy rolnicy nie będą mogli karmić trzody paszami GMO, zaś do kraju bez przeszkód będzie napływać żywność GMO. Doprowadzi to do tego, że polski rolnik nie będzie mógł sprzedać swoich produktów, ponieważ będą za drogie - powiedział szef Izb.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24