Gejzery, safari i kosmos, ale też Chorwacja. Oto 11 miejsc, które musisz zobaczyć w wakacje

Virgin Galactic, iceland.is, Shutterstock11 miejsc, które warto odwiedzić tego lata

Nie ma macie jeszcze pomysłu na urlop? Przedstawiamy listę 11 miejsc, które warto odwiedzić tego lata. Wśród proponowanych destynacji znajdą się miejsca dla ciekawych świata z grubym portfelem, ale też miejsca, które nie zrujnują finansowo średniozarabiających.

1. Chorwacja. Chorwacja od lat przyciąga rzesze turystów, ale teraz, kiedy jest oficjalnym członkiem Unii Europejskiej przechodzi boom turystyczny. Turyści kochają słynne plaże, wspaniałe widoki na wybrzeże Adriatyku i zabytkową architekturę. Chorwacja słynie również ze świeżego i pysznego śródziemnomorskiego jedzenia oraz wina.

Wizytę w Chorwacji pokochają fani popularnego serialu "Gra o Tron”, bo zdjęcia do tej produkcji kręcono w Dubrowniku, Splicie i innych malowniczych miejscach. A najlepsze jest to, że wciąż jest to jedna z najtańszych destynacji w Europie, szczególnie jeśli unikniemy szczytu sezonu turystycznego, który przypada na lipiec i sierpień.

Dubrownik to najbardziej znane miasto Chorwacjisxc.hu/www.touristmaker.com/croatia/

2. Brazylia. To wielki rok dla "Kraju Kawy", w którym w najbliższy czwartek rozpoczną się XX Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Mecze odbędą się w 12 miastach w całym kraju. Za dwa lata Brazylia zorganizuje Letnie Igrzyska Olimpijskie.

W związku z tymi sportowymi imprezami kraj zmienia się chcąc przyjąć miliony turystów. Najbiedniejsze dzielnice zwane fawelami przeszły wielkie sprzątanie, zbudowano lub zmodernizowano wiele hoteli i restauracji. Podczas gdy wielu ludzi protestuje przeciwko ogromnym sumom pieniędzy wydawanym z budżetu państwa, inni wierzą, że zmiany przyczynią się do rozwoju kraju.

3. Islandia. Kraj wulkanów, gejzerów i lodowców powoli odbudowuje swoją gospodarkę po kryzysie w 2008 roku. Jawi się dzisiaj jako jedno z najbardziej ekscytujących miejsc turystycznych w Europie.

Do największych atrakcji Islandii należą: obserwacje wielorybów, przejażdżki kucami islandzkimi, wycieczki pod koło podbiegunowe, zwiedzanie terenów niezamieszkanych i wyprawy na lodowiec.

Oczywiście warto odwiedzić również stolicę kraju - Reykjavik. W porcie zbudowano m.in. imponujący gmach filharmonii i opery Harpa, który jest częścią wielkiego projekturewitalizacjinabrzeża.

Gmach zdobył prestiżową nagrodę architektoniczną Mies van der Rohe, przyznawaną co dwa lata przez Unię Europejską dla najlepszego budynku zbudowanego w ostatnim czasie w Europie.

4. Tel Awiw. Tel Awiw od zawsze był jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Izraelu i na Bliskim Wschodzie, ale niedawno liczba odwiedzających miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego znacząco wzrosła. Powodów jest kilka.

Miasto posiada reputację metropolii, która nigdy nie zasypia, może pochwalić się wspaniałymi strzeżonymi plażami, bogatym życiem nocnym i nowoczesną architekturą.

Tel Awiw nazywany jest "gejowską stolicą Bliskiego Wschodu", ponieważ jest najbardziej liberalnym i otwartym miastem w regionie. W mieście działają liczne kluby LGBT, a co roku w Tel Awiwie odbywa się Parada Równości, która gromadzi ponad 100 tys. ludzi. W czerwcu pierwsze małżeństwo homoseksualne we Francji ogłosiło, że na miesiąc miodowy wybiera się właśnie do Tel-Awiwu.

Metropolia skupia również biura największych technologicznych firma na świecie takich jak Google, Amazon i Facebook. Intel otworzył tutaj swój pierwszy zagraniczny ośrodek badań i rozwoju już w 1974. Miasto nazywane jest często „miniaturowym Los Angeles” albo „Silicon Wadi” (Krzemowa Dolina Pustynna).

5. Hongkong. Tętniący życiem Hongkong to mieszanka tradycji z nowoczesnością oraz miejsce, gdzie Zachód spotyka się ze Wschodem. Co roku metropolia zajmuje czołowe lokaty na liście najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie.

Piękne krajobrazy, ciekawa egzotyczna kultura, nowoczesne "drapacze chmur", znakomite jedzenie oraz atrakcyjne cenowo towary w sklepach powodują, iż warto przyjechać do Hongkongu, którego potęga gospodarcza została zbudowana na wieloletnim rozwijaniu wymiany towarowej z Chińską Republiką Ludową oraz rynkami światowymi.

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną w całym Hongkongu jest Victoria Peak, gdzie wybudowano nowoczesny kompleks widokowo-restauracyjno-handlowy. Victoria Peak słynie przede wszystkim ze wspaniałej panoramy rozciągającej się na miasto oraz sieci pięknych widokowo szlaków turystycznych.

6. Botswana. Kraj położony na południu Afryki może się pochwalić ogromnym bogactwem flory i fauny. Jest więc idealnym miejscem, aby doświadczyć niezapomnianego przeżycia jakim jest safari. Pomiędzy brzegami Delty Okawango i w lasach Parku Narodowego Chobe spotkamy słonie, bawoły, nosorożce, zebry, krokodyle, żyrafy, hipopotamy, lwy i lamparty.

W Botswanie, kraju niemal dwukrotnie większym od Polski, żyje tylko ok. 2 mln ludzi. Podróż tam jest więc spełnieniem marzeń dla osób chcących dotrzeć do świata niezmąconego przez cywilizację.

Kuchnia Botswany łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

7. Nikaragua. Ten kraj położony w Ameryce Środkowej cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. W tym roku Nikaragua spodziewa się ponad 1,3 mln odwiedzających.

Do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Nikaragui z pewnością zaliczyć można dziewiczą przyrodę - piękne plaże, majestatyczne wulkany i jeziora powulkaniczne, tropikalne lasy i sawanny, błękitne laguny, unikalne zwierzęta (w tym żółwie morskie) oraz zabytki z czasów kolonialnych.

8. Berlin. Berlin to synonim dynamiki i nowoczesności, jednakże ślady przeszłości są w architekturze miasta wciąż obecne. Po zjednoczeniu Niemiec zabytkowe budynki zostały odrestaurowane a jednocześnie utworzono warte zwiedzenia nowe atrakcje turystyczne.

Prawie 180 muzeów i 440 galerii Berlina prezentuje zarówno ważne dzieła sztuki z epok minionych, jak i obiecujące osiągnięcia sztuki współczesnej.

Miłośnicy zakupów będą w Berlinie zachwyceni. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od stylu i zawartości portfela.

9. Wielka Rafa Koralowa. Wielka Rafa Koralowa u wschodnich wybrzeży Australii jest jednym z największych na świecie naturalnych skarbów naszej planety. Zajmuje powierzchnię ponad 340 tys. km, a więc większą niż obszar Polski.

Wiek rafy koralowej ocenia się na ponad 18 mln lat, a niektóre jej fragmenty mogą być nawet dwa razy starsze. Rafa jest jedynym naturalnym tworem widocznym z kosmosu.

Płytkie laguny powstałe dzięki rafie są środowiskiem życia dla wielu ryb, skorupiaków czy mięczaków. Bogata fauna podwodna przyciąga z kolei nurków z całego świata.

10. Kuba. Kraj tańca i cygar, gdzie turyści znajdą cudowne plaże, rafy koralowe i ciepłe błękitne morze. Miasta łączą w sobie wpływy hiszpańskie, karaibskie i afrykańskie.

Do największych atrakcji turystycznych należą miasta Havana ze wspaniałą kolonialną architekturą oraz kurorty turystyczne Matazsas, La Habana i najsłynniejszy z nich - Varadero.

Na małą karaibską wyspę warto jechać chociażby dla obejrzenia setek zabytkowych aut jeżdżących po ulicach miast. Na Kubie jest około 60 tys. starych amerykańskich samochodów, przy czym 50 proc. z nich pochodzi z lat 50-tych, jedna czwarta z lat 40-tych i jedna czwarta z lat 30-tych. Wśród nich znajdują się takie marki jak: Chevrolet, Cadillac, Ford, Plymouth czy Buick.

11. Kosmos. Virgin Galactic - tak nazywa się projekt Richarda Bransona, który będzie realizował turystyczne loty w kosmos. Brytyjski miliarder zapowiada, że na koniec tego roku pierwsi turyści będą mogli zobaczyć ziemię z ponad 100 km. Cena lotu w ramach tego projektu to 250 tys. dolarów. Lot ma trwać 2 godziny.

Turystyczny lot w kosmos od Richarda Bransona
Turystyczny lot w kosmos od Richarda BransonaTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//gry / Źródło: tvn24bis.pl, Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Virgin Galactic, iceland.is, Shutterstock

Pozostałe wiadomości