Gdzie najlepiej prowadzi się biznes

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plRanking wolności gospodarczej przygotowywany jest co roku

Najmniej barier w prowadzeniu biznesu napotkamy w Hongkongu - tak przynajmniej wynika z raportu waszyngtońskiej Heritage Fundation, konserwatywnego think tanku, publikującego co roku ranking wolności gospodarczej. Polska w tym rankingu zajęła 68. miejsce, wyprzedzają nas m.in. Bułgaria i Rumunia.

Autorzy raportu podkreślają niskie podatki w Hongkongu: CIT wynosi tam 16,5 proc., przy braku podatku VAT oraz podatku od sprzedaży i od zysków kapitałowych. Heritage Fundation podkreśla również niewielkie ryzyko korupcji, stabilność waluty w czasie kryzysu oraz inflację na poziomie ok. 1,6 proc.

Drugą pozycję zajął Singapur. Autorzy opracowania stwierdzają, że ten kraj wykazał znaczny stopień odporności na kłopoty globalnej gospodarki. Ich zdaniem wynika z silnych podstaw: wykształceni i wysoko zmotywowani pracownicy, konkurencyjny system podatkowy, duży szacunek dla prawa własności oraz efektywne regulacje prawne, umożliwiające utrzymanie innowacyjności i dynamiki gospodarki. Jako przykład pokazują czas potrzebny na zarejestrowanie i rozpoczęcie działalności gospodarczej: 3 dni, podczas gdy przeciętnie na świecie potrzeba na to 34 dni.

Badania swobody prowadzenia działalności gospodarczej objęły swoim zasięgiem 183 kraje. Stany Zjednoczone zostały sklasyfikowane na 9, a Chiny na dalekim 135 miejscu.

Polska lepiej niż przed rokiem

Polska znalazła się na miejscu 68., zaraz za Turcją, a tuż przed Portugalią. Nasz lepszy niż przed rokiem wynik autorzy argumentują ułatwieniami inwestycji, zwiększeniem ochrony własności oraz zmniejszeniem korupcji. Zauważają też, że w ubiegłym roku byliśmy jedynym krajem Europy, który uniknął gospodarczej recesji, odnotowują też, że nasz system finansowy jest coraz bardziej konkurencyjny, a niskie stawki podatku od firm sprzyjają dynamizmowi sektora prywatnego.

Zauważają jednak też, że biurokracja nadal utrudnia działalność gospodarczą, a brak spójności w stosowaniu prawa handlowego powoduje wzrost kosztów tworzenia i funkcjonowania biznesu. Wskazują też, że Polska ma stosunkowo wysokie stawki osobistego podatku dochodowego przy niskich stawkach podatku od firm. Podkreślają tez wysokie pozapłacowe koszty pracy. Poziom korupcji uznają za "znaczący".

179 sklasyfikowanych krajów

Za Polską m.in. na pozycji 70. plasuje się Albania, na 78. Kazachstan, na 83. Kirgizja, zaś na 87 Włochy, wyprzedzające Grecję z 88. Strefę krajów o "umiarkowanej wolności" zamyka Dominikana z miejsca 90.

Wśród krajów określonych jako "represyjne" znalazły się m.in. Białoruś (155.), Uzbekistan (163.), Ukraina (164.) Libia (173.) czy Wenezuela (175.) Ranking zamykają Zimbabwe (178.) i Korea Północna (179.).

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl