GDDKiA: Nie ma zgody na fuszerkę

Najnowsze

TVN CNBC BIZNESMaciejewski (GDDKiA): Nie ma zgody na fuszerkę przy budowie dróg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stawia na jakość. Przedłuża wymagany od wykonawcy okres gwarancji na nowe drogi, a przy budowach mają powstać laboratoria do badania ich nawierzchni. - W niektórych wypadkach będziemy wstrzymywali wypłaty dla wykonawców - ostrzegał w TVN CNBC Biznes zastępca dyrektora GDDKiA, Andrzej Maciejewski.

Jak poinformował Maciejewski, przy ważnych odcinkach budowy dróg będą funkcjonowały mobilne laboratoria kontroli jakości budowy. Będą one codziennie sprawdzały jakość kładzionej nawierzchni. Wszystko po to, by nie powtórzyła się sytuacja jak w przypadku obwodnicy Wyszkowa, gdzie po 10 miesiącach od oddania drogi - okazało się wylano tam za mało asfaltu.

Za pięć lat sprawdzimy drogi

GDDKiA postanowiła wydłużyć gwarancję wykonawcy do 5 lat. - W piątym roku trwania tej gwarancji sprawdzimy, czy na tej drodze nic złego się nie dzieje - obiecał Maciejewski. - Jeżeli cokolwiek zacznie się dziać i badania wskażą, że jakieś naprawy już trzeba zrobić, wtedy za te 5 lat wykonawca na własny koszt będzie musiał to zrobić - zapowiedział zastępca dyrektora w GDDKiA.

Do tego czasu - poinformował Maciejewski - GDDKiA zatrzyma wykonawcy "pewną ilość gotówki, którą miał dostać przy protokole ostatecznego odbioru drogi". - Tych pieniędzy nie dostanie, będzie miał wydłużoną gwarancję - dodał.

Jak poinformował Maciejewski, w tym roku na laboratoria kontroli jakości budowy GDDKiA wydała 40 mln złotych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES