Gdańska energia na fali

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/Barbara OstrowskaCzy tak wygląda przyszłość energetyki

Prototyp elektrowni falowej - jednego z pierwszych tego typu urządzeń na świecie - zaprezentowano we wtorek w Gdańsku. Zbudowana w gdańskiej Stoczni Odys konstrukcja została przekazana inwestorowi z Danii.

Praca urządzenia polega na zmianie energii kinetycznej fal morskich na podwyższone ciśnienie oleju hydraulicznego, który następnie porusza silnik hydrauliczny sprzęgniety z prądnicą. Wykonawca zapewnia, że specjalny olej nawet przy potencjalnym wycieku nie jest groźny dla środowiska naturalnego.

Prototyp elektrowni może wyprodukować od 500 kW do 1,1 MW energii - czyli podobnie jak przeciętna elektrownia wiatrowa.

Pierwsza taka na świecie

Właściciel stoczni Robert Studziński powiedział, że autorem pomysłu i wstępnego projektu jest spółka Wave Star Energy z Danii. Stocznia Odys wraz z gdańskim biurem konstrukcyjnym StoGda wykonały projekt szczegółowy. Przygotowanie projektu i budowa trwała około 2,5 roku.

Zaznaczył, że dotychczas było kilka prób wykorzystywania energii fal morskich do produkcji energii elektrycznej na całym świecie. - Niestety, do dnia dzisiejszego nie ma urządzenia, które spełniałoby założenia projektowe - dodał.

- Dotychczasowe próby budowy podobnych elektrowni kończyły się niepowodzeniem, bo urządzenia były za słabe i przy pierwszych sztormach ulegały zniszczeniu - oceni właściciel duńskiej firmy Jorgen M. Clausen.

Wytrzyma każdy sztorm

Studziński poinformował, że pierwszy stworzony w Gdańsku model wielkości 1:10 już pracuje od kwietnia 2006 roku i jest zlokalizowany na północno-zachodnim wybrzeżu Danii na Morzu Północnym. Od tego czasu urządzenie przetrwało siedem znacznych sztormów, które nie uszkodziły maszyny.

Zaprezentowany we wtorek model jest większy, bo już w skali 1:2. Elektrownia będzie zainstalowana przy molo w Hanstholm w Danii. Studziński zapewnia, że konstrukcja "powinna wytrzymać każdy sztorm", ale nie będzie pracowała podczas wielkich sztormów - powyżej sześciu stopni w skali Beauforta ma być wyłaczana.

Za dwa lata

Duński inwestor poinformował, że "projekt musi być zoptymalizowany i dopiero po szczegółowych badaniach zaprezentowanego we wtorek modelu przystąpi do budowy następnej elektrowni o docelowej wielkości do 6 MW".

Inwestor i stocznia planują, że gotowy produkt może być oddany do eksploatacji w 2011 r. Odmówili podania informacji na temat kosztów budowy i eksploatacji prototypu elektrowni falowej.

Energia przyszłości

Zdaniem autorów konstrukcji, fale morskie mają większy potencjał energetyczny oraz są bardziej stabilne niż wiatr, przez co potencjalnie istnieje dużo wyższa możliwość wykorzystania tego typu energii do produkcji elektryczności. Zakłada się, że elektrownie falowe mogą pokryć 20-30 procent ogólnego światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, a dodatkowo ta energia może być tańsza od dotychczasowych źródeł energii odnawialnej.

Prywatna Stocznia Odys w Gdańsku działa na terenie byłej Stoczni Gdańskiej. W zależności od potrzeb zatrudnia od 380 do ponad 500 osób. Firma powstała w 2002 r., a działalność stoczniową prowadzi od 2004 r. Ma cztery zakłady na terenie Gdańska. Głównymi klientami stoczni są firmy z Europy Zachodniej i Skandynawii. Właściciel poinformował, że spółka ma obroty porównywalne ze Stocznią Gdańsk SA zatrudniającą ponad pięć razy więcej osób.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Barbara Ostrowska