Gdańsk już wkrótce odetchnie

Najnowsze

TVN24Los stoczni już praktycznie przesądzony. Na plus

- Mam nadzieję, że pozytywna decyzja w sprawie planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk zostanie podjęta przed przerwą wakacyjną w Komisji Europejskiej - powiedziała unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, która w czwartek przyjechała na Pomorze. Oznacza to, że jej właściciel - ISD, nie będzie musiał zwracać pieniędzy, które zakład dostał od państwa.

Miesiąc temu Kroes zapowiedziała, że będzie rekomendować KE podjęcie pozytywnej decyzji ws. planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk. To oznacza, że udzielona dotychczas pomoc publiczna stoczni Gdańsk będzie uznana za legalną, stocznia nie będzie musiała jej zwracać i nie będzie ogłoszona upadłość zakładu. - Po rozmowach w stoczni i po konsultacjach w Komisji - jak mam nadzieję - zostanie podjęta pozytywna decyzja - powiedziała unijna komisarz.

Stocznie wychodzą na prostą

Kroes pozytywnie oceniła też nowego inwestora stoczni Gdynia i Szczecin. Jej zdaniem, jego plany są szansą na to, by powstało w tych zakładach wiele nowych miejsc pracy. Oceniła, że teraz zaczyna się nowy rozdział dla tych stoczni. Podkreśliła również, że polski rząd poważnie potraktował sprawę stoczni.

Inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, jest katarski fundusz QInvest.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24