Gazprom zubożał, ale inwestuje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Gazprom dostarczył w 2008 roku do Europy prawie 160 mld metrów sześc. gazu

Rosyjski koncern Gazprom zredukuje w tym roku swój program inwestycyjny o około 16 procent - poinformował w poniedziałek premier Władimir Putin. W czerwcu władze Gazpromu mówiły o 30-procentowej redukcji z powodu kłopotów finansowych.

Putin zaznaczył, że cięcia nie dotkną strategicznych projektów.

- Priorytetowe projekty, takie jak eksploracja nowych pól na Jamale i Kamczatce, dywersyfikacja szlaków transportu gazu i rozwój urządzeń LNG powinny pozostać w programie - mówił premier Rosji na posiedzeniu rządu pokazanym przez telewizję.

Putin zmniejszył cięcia

Koncern przeznaczy w tym roku na inwestycje 775 mld rubli (23,7 mld dolarów) - o 15,7 proc. mniej niż planowano pierwotnie - ogłosił Putin.

Pod koniec czerwca wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew zapowiadał spadek w tym roku sprzedaży gazu o około 40 procent z powodu niższego popytu w Europie i spadku cen.

Jednak Gazprom, który dostarcza do Europy około jednej czwartej zużywanego przez nią gazu, kontynuuje kosztowne projekty, których celem jest zastąpienie wyczerpujących się złóż gazu, a także plany gazociągów, które mają zmniejszyć zależność od dotychczasowych krajów tranzytowych - Ukrainy i Białorusi.

Gigant trzyma w szachu Europę

Gazprom jest największym rosyjskim przedsiębiorstwem i największym światowym producentem gazu. W 2008 roku koncern wyeksportował do krajów Europy Zachodniej i Środkowej 158,8 mld metrów sześciennych gazu. Jego wpływy z tego tytułu wyniosły 64 mld dolarów.

W grudniu rząd Rosji zatwierdził 920 mld rubli (28,1 mld dolarów) na program inwestycyjny Gazpromu.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24