Gazprom wykupi BP?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tymi rurami płynie azerski gaz d Europy

Gazprom jest zainteresowany kupnem majątku BP w Azerbejdżanie. Szef rosyjskiego monopolisty Aleksiej Miller powiedział, że gazowy gigant chętnie kupi od BP część aktywów jeśli zostaną wystawione na sprzedaż.

Aktywa BP w Azerbejdżanie to łakomy kąsek dla Rosjan. BP jest m.in. operatorem rurociągu naftowego Baku-Tbilisi-Ceyhan, który jako jedyny na terenie post-radzieckim tłoczy od kilku lat kaspijską ropę z Azerbejdżanu przez Gruzję do tureckiego portu Ceyhan nad morzem Śródziemnym.

Rocznie rurociąg BTC tłoczy ok. 35 mln ton ropy, czyli 1 proc. światowej produkcji. Rosjanie przez wiele lat starali się storpedować budowę BTC, w czasie wojny z Gruzją dwa lata w okolicach rurociągu spadały bomby, ale magistrala nie została uszkodzona.

Koncern BP jest również operatorem transkaspijskiego gazociągu którym tłoczony jest azerski gaz ze złóż na Morzu Kaspisjskim przez Gruzję do tureckiego hubu w Erzurum. Korzystając z tego rurociągu Unia Europejska planuje wybudować magistrale gazową Nabucco, która ma dywersyfikować dostawy surowca do krajów Unii Europejskiej. Jeśli Rosjanie nabyli by aktywa BP w Azerbejdżanie, mieliby wpływ na transport azerskiej ropy i gazu do Europy.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24