Gazprom i BASF ubijają interes. Pomimo sankcji

Najnowsze

gazprom-neft.comUmowa między Gazpromem a BASF jest ważna dla krajobrazu energetyki w Europie Środkowej

Prezesi dwóch gigantów Gazpromu i BASF-u spotkali się w Niemczech, aby pomimo obowiązujących sankcji dobić interesu i wymienić się aktywami. Umowa ma być zawarta do końca tego roku.

W ramach umowy rosyjski Gazprom zostanie wyłącznym właścicielem niemieckiej firmy gazowniczej Wingas. Resztę akcji przejmie właśnie od chemicznego koncernu BASF. Niemiecka firma w zamian otrzyma udziały w złożach gazu na Syberii.

Ważna umowa

W czasie spotkania w niemieckim Ludwigshafen uzgodniono, że rosyjski koncern przejmie od BASF 50 proc. akcji Wingas, który już dotąd w połowie należał do Gazpromu. To ważna umowa dla krajobrazu energetyki w Europie Środkowej, bo Wingas jest właścicielem jednej z największej sieci gazociągów w Niemczech, a rozwój zawdzięcza dostawom tranzytowym gazu rurociągiem jamalskim przez Polskę. Co więcej Gazprom przejmie też kontrolę nad lądowymi rurociągami odchodzącymi z gazociągu Nord Stream, którym przez Bałtyk dostarczany jest rosyjski gaz do Niemiec. Rosyjska spółka otrzyma też od BASF resztę udziałów w firmach handlujących gazem. Chodzi o Wintershall Erdgas Handelshaus (WIEH) z Niemiec i Wintershall Erdgas Handelshaus Zug (WIEE) ze Szwajcarii.

Aktywa za surowce

Umowa zawiera też zapis, w którym czytamy, że Gazprom będzie posiadał również udziały w koncernie Wintershall Noordzee B.V., który wydobywa gaz i ropę naftową na wodach w pobliżu Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Co z tego wszystkiego ma BASF? Otrzyma 25 proc. plus jedną akcję w dwóch projektach Gazpromu. Chodzi o inwestycje w pole gazowe Urengoy na Syberii. Będzie miał też prawo do zwiększenia udziałów do 50 proc. Według analityków złoża zawierają 274 mld metrów sześciennych gazu. Ich wydobycie ma rozpocząć się w 2016 roku.

W związku z konfliktem na Ukrainie UE nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze obejmujące ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Autor: msz/ / Źródło: Reuters, Sputnik News

Źródło zdjęcia głównego: gazprom-neft.com