Gazowa umowa z Rosją dopiero w grudniu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Rosyjski gaz coraz bliżej Polski

- Będzie kolejna runda polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie porozumienia o dostawach gazu do Polski - poinformowała szefowa polskiego zespołu, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. W środę Waldemar Pawlak sugerował, że umowa może być podpisana już w czwartek.

- 90 proc. spraw zostało omówionych. Pozostały pewne szczegóły. Mamy nadzieję dogadać się w tygodniu po 5 grudnia - mówiła po zakończeniu rozmów wiceminister Strzelec-Łobodzińska.

Związani na 26 lat

Polska od ubiegłego roku negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu do Polski w związku z nierealizowaniem dostaw przez rosyjsko-ukraińską spółkę RosUkrEnergo. Dostarczała ona do Polski 2,3 mld m sześc. rocznie.

PGNiG informowało niedawno, że porozumiało się z Gazpromem w sprawie zwiększenia łącznych dostaw z Rosji do 10,2 mld m sześc. rocznie, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku. Jednak ustalenia spółek musiały jeszcze parafować rządy Polski i Rosji.

Rząd oraz PGNiG warunki umowy oceniają jako korzystne. Odmiennego zdania są prezydent Lech Kaczyński i opozycja, które obawiają się nadmiernego uzależnienia się od Rosji.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24