Najnowsze

Gazoport, łupki i rozbudowana sieć. "Polska może być wzorem dla Unii"

Najnowsze

Tusk: Stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest integracja albo rozpad Unii
tvn24Tusk: Stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest integracja albo rozpad Unii

- Polska może być przykładem, jak powinna wyglądać unia energetyczna w Europie - mówił Donald Tusk podczas zwiedzania magazynu gazu w Husowie k. Łańcuta. Jak tłumaczył gwarantem niezależności jest "równomierne inwestowanie we wszystkie segmenty gazowej infrastruktury".

- Dzięki tego typu inwestycjom jak tu w Husowie, nasze możliwości magazynowania gazu sprawiają, że trudniej nas zaszantażować przerwaniem jego dostaw - mówił. - W ostatnich latach Polska wykorzystała ten moment krytyczny sprzed sześciu lat, gdy Europa została dotknięta gazowym kryzysem także wynikającym z konfliktu Rosja-Ukraina - wyjaśnił. - Polska może być przykładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas unia energetyczna w Europie - tłumaczył premier. - Jeśli przekonamy UE by potraktowała kontynent, tak jak my potraktowaliśmy Polskę, to mielibyśmy prawdziwie niezależną politykę energetyczną - powiedział. - Równomiernie inwestujemy we wszystkie segmenty gazowej infrastruktury, dzięki której będziemy mieli rożne źródła energii - dodał. Wymienił w tym miejscu inwestycje w połączenia transgraniczne, gazoport w Świnoujściu i poszukiwania gazu łupkowego.

- Możemy do Polski przywieźć każdego polityka europejskiego i pokazać, że (...) serio traktujemy kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Naprawdę inwestujemy miliardy złotych i naprawdę u nas powstaje najnowocześniejsza infrastruktura gazowa i przesyłowa. To daje nam więcej argumentów w czasie tej europejskiej debaty na temat unii energetycznej – zauważył.

Premier odniósł się także do nadchodzącego terminu wyboru między ZUS a OFE. - Wybieram ZUS, mam do niego dużo większe zaufanie - powiedział. - Wolę swoją składkę w całości odkładać na konto z państwowymi gwarancjami, które nie jest poddane ryzykom związanym z grą na rynku kapitałowym - wyjaśnił.

Autor: rf//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości