Gazociąg Północny zablokuje nasze porty?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nord Stream zablokuje nasze porty?

Gazociąg Północny zablokuje rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu - ostrzega "Gazeta Wyborcza". Takie wnioski płyną z dokumentu określającego stanowisko naszych władz w sprawie projektu rosyjsko-niemieckiej rury, do którego dotarł dziennik.

Jak pisze "GW", w poniedziałek szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia przekazał władzom Danii polskie stanowisko do raportu o wpływie gazociągu Nord Stream na środowisko Morza Bałtyckiego. Decydujący głos w sprawie inwestycji mają Rosja, Finlandia, Szwecja, Dania i Niemcy, bo rura przetnie wody, na których obowiązują prawa tych państw. Dlatego mają one status tzw. państw pochodzenia. Polska może tylko zgłaszać tym państwom swoje uwagi. A ma ich całkiem sporo.

Jednak z najpoważniejszych wątpliwości dotyczy naszych portów. Jak zaznacza "GW", proponowana trasa gazociągu przecina tor wodny do portów w Szczecinie i Świnoujściu, a ponieważ rura ma być ułożona wprost na dnie morza, uniemożliwi to bezpieczne wpływanie do portów statkom o takim zanurzeniu jak obecnie. Zablokuje to również rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz zwiększy ryzyko awarii.

Polska zwracała na to uwagę od 2007 r., ale konsorcjum budujące gazociąg nie uwzględniło naszych uwag - przypomina "GW". Tymczasem dla pozostałych miejsc na Bałtyku, np. w pobliżu Gotlandii, gdzie gazociąg krzyżuje się z trasami żeglugowymi, zaprojektowano odpowiednie zabezpieczenia.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24