Chcą budować gazociąg przez Pireneje. Francja jest przeciwko

Autor:
ams
Źródło:
PAP

Hiszpania i Niemcy chcą, mimo sprzeciwu Francji, dokończyć budowę rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - wynika z dokumentu, do którego dotarł w środę Reuters. Stanowisko francuskiego rządu w sprawie projektu gazociągu MidCat między Francją a Hiszpanią nie uległo zmianie - powiedział w czwartek dziennikarzom na briefingu przed spotkaniem Unii Europejskiej urzędnik francuskiego ministerstwa energii.

Berlin i Madryt będą "lobbować na rzez zwiększenia potencjału połączeń z Półwyspem Iberyjskim, aby wzmocnić jego wkład w bezpieczeństwo dostaw (gazu) dla całej UE" - głosi wstępny plan niemiecko-hiszpańskiej współpracy w tej sprawie.

Francja przeciwna gazociągowi

"Zbudowanie wystarczająco dużego i przystosowanego do (przesyłu) wodoru gazociągu przez Pireneje do 2025 roku ma kolosalne znaczenie dla osiągnięcia naprawdę silnego rynku energii w UE, przyspieszenia zielonej transformacji i wzmocnienia strategicznej autonomii UE" - napisano w dokumencie, który cytuje Reuters. Budowa MidCat będzie jednym z tematów środowego spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w hiszpańskim mieście La Coruna. Przeciwny budowie gazociągu jest prezydent Francji Emmanuel Macron.

Pirenejski gazociąg MidCat

Pirenejski gazociąg MidCat (Midi-Catalunya), prowadzący z hiszpańskiej Katalonii do le Midi, jak nazywana jest południowa Francja, został po raz pierwszy uruchomiony w 2013 roku, ale w 2019 roku unieruchomiono go ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Dwa mniejsze rurociągi, które istnieją już między Hiszpanią a Francją, są według Macrona niewykorzystane nawet kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dla Niemiec MidCat byłby ważny nie tylko z powodu transportu gazu, ale także - w przyszłości - zielonego wodoru, który mógłby płynąć do niemieckich zakładów przemysłowych - napisał "Handelsblatt". Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Niemcy szukają alternatywy dla rosyjskiego gazu i stąd zainteresowanie rurociągiem pirenejskim, który może zdaniem kanclerza Scholza "wnieść ogromny wkład w złagodzenie sytuacji w zakresie dostaw".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości