"Gazeta Prawna" i "Dziennik" mogą być jednym

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plStart wspólnego przedsięwzięcia ma nastąpić jesienią

UOKiK nie stawia przeszkód połączeniu "Gazety Prawnej" i "Dziennika". Urząd uznał, iż transakcja między wydawnictwami Infor i Axel Springer Polska nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku prasy. Wydawcy planują start nowej gazety jesienią.

Jak podano w komunikacie, prezes UOKiK prowadziła dwa równoległe postępowania. Na podstawie pierwszej decyzji Axel Springer Polska będzie mógł objąć 49 proc. udziałów w Infor Biznes. W efekcie Axel Springer Polska będzie kontrolował Infor Biznes wspólnie z dotychczasowym właścicielem Infor PL. Druga zgoda dotyczy nabycia przez Infor Biznes mienia Axel Springer Polska, związanego z wydawaniem gazety "Dziennik. Polska-Europa-Świat" oraz domeny internetowej dziennik.pl.

Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku - głosi oświadczenie UOKiK.

Axel Springer Polska wydaje obecnie trzy dzienniki: "Dziennik Polska Europa Świat", "Fakt", "Przegląd Sportowy" oraz kilkanaście czasopism, w tym m.in. "Forbes", "Newsweek", "Auto Świat". Prowadzi także czternaście informacyjnych serwisów internetowych. Spółka należy do Grupy Axel Springer, jednego z czołowych europejskich wydawców prasowych, który prowadzi działalność w ponad 30 krajach. W Polsce oprócz Axel Springer Polska przedsiębiorca posiada jeszcze dwie spółki - Europress Polska, która zajmuje się rozpowszechnianiem w Polsce zagranicznych dzienników i czasopism oraz Viviana Investments, która zarządza niektórymi prawami własności intelektualnej związanymi z działalnością grupy.

Infor Biznes wydaje "Gazetę Prawną" - ogólnopolski dziennik o tematyce prawno-ekonomicznej oraz prowadzi portale internetowe: gazetaprawna.pl i forsal.pl. Spółka należy do Grupy Infor PL, która zajmuje się m.in. wydawaniem kilkunastu czasopism o tematyce gospodarczej, prowadzeniem serwisu internetowego (infor.pl), organizowaniem szkoleń, kursów, konferencji oraz prowadzeniem działalności poligraficznej.

Obaj wydawcy poinformowali na początku czerwca, że zamierzają połączyć "Dziennik" oraz "Gazetę Prawną" i na ich bazie stworzyć nową gazetę codzienną, która ma zacząć ukazywać się jesienią. Informowali wtedy, że nowy dziennik łączyć ma treści "Dziennika", "szczególnie z obszaru polityki, kultury i sportu", oraz "Gazety Prawnej", "wyspecjalizowanej w tematyce gospodarczej, podatkowej i prawnej". Niezależnie od nowego produktu "Gazeta Prawna" ma się ukazywać w dotychczasowej formule dla prenumeratorów.

Start wspólnego przedsięwzięcia zapowiedziano na jesień tego roku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl