Gaz-System: dostawy gazu przez Ukrainę do Polski bez zakłóceń

Najnowsze


Dostawy gazu z kierunku ukraińskiego przebiegają bez żadnych zakłóceń - poinformował w poniedziałek operator systemu przesyłowego gazociągów Gaz-System. Podkreślił, że strona ukraińska zapewniła, iż będzie realizować przesył gazu do Polski.

Dostawy przez punkt Drozdowicze realizowane są obecnie zgodnie z zamówieniami strony polskiej - podkreślił Gaz-System. Spółka zaznaczyła, że ukraiński Ukrtransgaz - czyli podmiot odpowiedzialny za tranzyt gazu - poinformował, że przesył do Polski przez Drozdowicze będzie realizowany bez zakłóceń.

Ukraina bez gazu

W poniedziałek rosyjski Gazprom, zgodnie z zapowiedziami ogłosił, że odcina dostawy gazu dla Ukrainy z powodu sporu o zaległe należności i cenę przyszłych dostaw. Strona ukraińska potwierdziła, że dopływ gazu dla niej został odcięty. Jednocześnie minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan zapewnił, że sytuacja w żaden sposób nie wpłynie na tranzyt surowca z Rosji do odbiorców na zachodzie Europy. Przez Drozdowicze w 2013 r. Polska sprowadziła ok. 3,8 mld m sześc., czyli ok. 40 proc. gazu z kontraktu jamalskiego. Przedstawiciele rządu tuż po wybuchu kryzysu ukraińskiego zapewniali, że nawet gdyby doszło do całkowitego wstrzymania dostaw gazu z kierunku Ukrainy, to Polska jest w stanie sprowadzić brakujące ilości gazu przez Białoruś oraz przez połączenia z Niemiec i Czech, w tym przez tzw. rewers na gazociągu jamalskim.

Zapasy do końca roku

Ukraina twierdzi, że ma w magazynach ok. 13 mld m sześc. gazu, zapasy, które - według poniedziałkowej oceny szefa Naftohazu - wystarczą do końca roku. Polska, podobnie jak inne kraje UE również ma bardzo duże zapasy gazu, zgromadzone m.in. na skutek ciepłej zimy. Według aktualnych danych polskie magazyny gazu są wypełnione w 68 proc., jest w nich prawie 1,7 mld m sześc. gazu, a ostatniej doby zatłoczono do nich ponad 10 mln m sześc. Według PGNiG, nawet wstrzymanie dostaw przez Ukrainę nie wpłynie na sytuację polskich odbiorców. Jak poinformowała spółka w poniedziałek w komunikacie, biorąc pod uwagę obecny poziom zapotrzebowania na gaz oraz inne czynniki, w tym import czy dostawy ze źródeł krajowych, ewentualne ograniczenie dostaw gazu z kierunku Ukrainy nie spowoduje konieczności uruchamiania magazynów gazu

CZYTAJ KOMUNIKAT GAZ-SYSTEMU

Autor: ToL//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat