Gaz stanieje od 1 czerwca

Najnowsze

Aktualizacja:
scx.huPGNiG obniża ceny gazu, ale podnosi opłaty za jego dostarczanie

Gaz stanieje od 1 czerwca. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) tego dnia wprowadzi w życie nową taryfę na gaz. Potwierdziły się tym samym informacje TVN CNBC Biznes o terminie wprowadzenia obniżek cen surowca. Nowy cennik został zaakceptowany przez Urząd Regulacji Energetyki w ubiegłym tygodniu.

W sumie średnia obniżka opłat gazowych wyniesie niewiele ponad 3 procent. Zauważalna będzie jednak głównie dla odbiorców przemysłowych, gospodarstwa domowe odczują ją w minimalnym stopniu albo wcale i to mimo, ze cena gazu na świecie spada. Dzieje się tak, ponieważ obniżka cen gazu zbiega się z podwyżką opłat za przesył i utrzymanie sieci gazowej, co stanowi dużą część ceny, jaką płacimy za gaz.

Zgodnie z taryfą, łączne opłaty za dostarczanie gazu ziemnego dla największych odbiorców przemysłowych jak spółki chemiczne, rafinerie, huty szkła, spadną o 6,9 proc.

Średni łączny spadek dla największych firm o 6,9 proc. wynika z tego, że opłata za gaz ziemny zmniejszy się o 8,8 proc., ale opłaty sieciowe wzrosną o 19 proc.

Taryfa będzie obowiązywała do 31 marca 2010 roku.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: scx.hu