Gaz podrożeje mniej, prąd może wcale

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huURE uważa podwyżkę cen gazu o 10 proc. za nieuzasadnioną

Wiceprezes URE Marek Woszczyk przyznaje, że PGNiG złożyło wniosek o 10-procentową podwyżkę cen gazu, ale natychmiast dodaje, że tak duża podwyżka byłaby nieuzasadniona. Nie znaczy to jednak, że URE nie zgodzi się na żaden wzrost cen, jednak jeśli tak, to na mniejszy.

- Mogę potwierdzić, że PGNiG złożył wniosek taryfowy o podwyżkę ceny paliwa gazowego o 10 proc., co przełożyłoby się na wzrost cen gazu dla odbiorców o ok. 6 proc. To jest, naszym zdaniem, nieuzasadnione, dlatego też wezwaliśmy PGNiG do korekty wniosku, w którym przedstawi racjonalne oczekiwania co do podwyżki cen gazu - powiedział Woszczyk.

- Naszym zdaniem jakaś podwyżka nastąpi. W złożonym wniosku taryfowym nie zgadzamy się z PGNiG co do prognozy kursu walutowego. Naszym zdaniem spółka zakłada zbyt radykalną sytuację, jeśli chodzi o kurs złotego do dolara. Pierwszym możliwym terminem zatwierdzenia taryfy jest 1 października" - dodał.

PGNiG uzasadniało podwyżkę mocnym dolarem

Dwa dni temu prezes PGNiG Michał Szubski poinformował, że jego spółka wniosła o 10-procentową podwyżkę cen gazu. Nie wykluczył też kolejnego wniosku taryfowego. - Na przełomie września i października będziemy zapewne składali kolejny wniosek taryfowy, gdyż obecny, który jest rozpatrywany przez URE, jest złożony na dwa miesiące - wyjaśnił Szubski.

Spółka złożyła wniosek o podwyższenie dotychczasowej taryfy gazowej 23 lipca. Jak tłumaczyła, między majem a lipcem kurs dolara wzrósł z ok. 2,8 do ok. 3,3-3,4 zł, co wpływa na cenę gazu importowanego, głównie z Rosji.

Długie negocjacje

Poprzednie negocjacje między PGNiG a URE ws. taryfy trwały blisko cztery miesiące. Taryfę dla gazowej spółki Urząd zatwierdził w połowie maja, podczas gdy wniosek był złożony w lutym. Ustalona w maju taryfa obowiązuje do 30 listopada.

W wyniku obowiązującej od 1 czerwca taryfy rachunki odbiorców gazu - jak wyliczył wówczas PGNiG - wzrosły średnio o 3,3 proc. Średni wzrost ceny samego surowca - gazu wysokometanowego - wyniósł ok. 4,8 proc.

Nie będzie podwyżek cen prądu?

Woszczyk poinformował, że do Urzędu Regulacji Energetyki nie wpłynął żaden wniosek odnośnie zmian taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych na 2011 rok

- Do URE nie wpłynął żaden wniosek odnośnie zmian taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych na 2011 rok. Na przełomie września i października opublikujemy założenia kalkulacji taryf - dodał Woszczyk.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu