Gaz i prąd już nie zdrożeją

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESWoszczyk

Wzrost cen energii dla odbiorców przemysłowych powinien być na poziomie taryf zatwierdzonych dla gospodarstw domowych, czyli około 10 procent - ocenił w TVN CNBC Biznes wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

Woszczyk o nowych taryfachTVN CNBC BIZNES

URE zatwierdził już taryfy sprzedawców energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych - wzrost cen ma wynieść ok. 10 proc.

Niektórzy dostawcy energii windują jednak ceny. RWE zdecydowało się podnieść ceny aż o 14 procent, mimo, że nie dostało na to zgody od Urzędu Regulacji Energetyki.

RWE chce 14-procentowej podwyżki - CZYTAJ WIĘCEJ

W segmencie odbiorców przemysłowych, nie regulowanym przez URE, ceny energii na 2009 rok wzrosły od 28 procent do nawet 40 procent bez uwzględnienia wzrostu kosztów dystrybucji. Zdaniem URE podwyżka dla przemysłu także powinna być na poziomie 10 proc.

- Ceny oferowane odbiorcom przemysłowym nie powinny odbiegać od tych zatwierdzonych dla gospodarstw domowych - tłumaczył wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

Prąd nie podrożeje

Zdaniem Woszczyka, po ostatnich podwyżkach prąd dla gospodarstw domowych nie powinien już w tym roku drożeć.

- Na pewno nie przewidujemy podwyżki w tym momencie - tłumaczył Woszczyk. - W naszej ocenie w tej chwili nie ma uzasadnionych podstaw do tego, by w ciągu roku następowały jeszcze jakieś zmiany cen. Jeśli miałbym się czegoś spodziewać, to raczej obniżek - dodaje Woszczyk.

Woszczyk odniósł się także do spekulacji dotyczących cen gazu. - Jesteśmy optymistami, bo cena ropy z która powiązana jest cena gazu, jest niska - mówił Marek Woszczyk.

Woszczyk powiedział także, że URE oczekuje od PGNiG złożenia wniosku taryfowego w pierwszych dniach lutego.

- Spodziewamy się, że na początku lutego PGNiG przedłoży nam nowy wniosek. Obecna taryfa dla PGNiG wygasa z końcem marca, od 1 kwietnia powinniśmy mieć nową - powiedział w TVN CNBC Biznes Woszczyk.

Jego zdaniem, tej chwili trudno deklarować jednoznacznie, czy będą obniżki cen gazu. Woszczyk zaznaczył jednocześnie, że pesymistycznym scenariuszem byłoby w tej sytuacji utrzymanie obecnej taryfy - Podniesie cen gazu jest mało prawdopodobne - dodał Woszczyk.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES