Gaz do samochodów będzie droższy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESSzykują się poważne podwyżki akcyzy

Ministerstwo finansów zapowiedziało, że mimo rosnącej inflacji nie zamierza zmniejszać stawek akcyzy. A na dodatek jeszcze zapowiada jej podwyżki na niektóre towary - takie jak gaz LPG do samochodów, który podrożeje średni o 17 gr. za litr.

- Podwyżka akcyzy na gaz płynny do napędu silników (LPG) oraz zmiana sposobu opodatkowania energii elektrycznej to jedne z najważniejszych założeń projektu nowej ustawy akcyzowej, przygotowanego przez ministerstwo finansów - powiedział wiceminister finansów Jacek Kapica.

Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. W czerwcu ma się nim zająć rząd i skierować do parlamentu, tak aby ustawa mogła wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.

Jeździsz, palisz - płać

- Jedna z najważniejszych zmian to podwyżka akcyzy na gaz płynny do napędu samochodów (LPG). Chcemy też objąć akcyzą gaz ziemny do napędu silników (CNG) - powiedział Kapica.

Podatek akcyzy na wyroby tytoniowe musimy podnieść ze względu na konieczność osiągnięcia minimum unijnego tj.: 64 euro za 1 tys. sztuk papierosów. Szacujemy, że paczka papierosów podrożeje średnio ponad złotówkę. kapica o akcyzie

Zgodnie z projektem, stawka akcyzy na gaz LPG wzrośnie z obecnych 695 do 1000 - 1100 zł za tonę tego paliwa. Jest to więc podwyżka o ponad 300 zł na tonie, ale nie oznacza to, że gaz zdrożeje o 30 gr. na litrze. Ponieważ jeden kilogram gazu ma objętość około 1,78 litra i w związku z tym faktyczna podwyżka wyniesie około 17 gr. na litrze. Obecnie litr gazu do samochodu kosztuje ok. 2,25 zł.

Według wiceministra Kapicy dzięki temu dochody budżetowe mają być wyższe o 700 mln zł rocznie.

Ministerstwo planuje też podwyższenie akcyzy na wyroby tytoniowe, do czego zobowiązuje nas prawo UE. W 2009 roku akcyza na papierosy wzrośnie o 15,8 proc., a tytoniu do ręcznego sporządzania papierosów i innego tytoniu do palenia - o 11,5 proc. MF spodziewa się, że dochody budżetowe wzrosną z tego tytułu o 1,7 mld zł.

- Podatek akcyzy na wyroby tytoniowe musimy podnieść ze względu na konieczność osiągnięcia minimum unijnego tj.: 64 euro za 1 tys. sztuk papierosów. Szacujemy, że paczka papierosów podrożeje średnio ponad złotówkę - powiedział wiceminister.

mkg/sk

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES