Gaz dla przemysłu - bez ograniczeń

Najnowsze

Aktualizacja:

Kurek na Ukrainie wciąż zakręcony, ale polskie przedsiębiorstwa nie mają się na razie czego bać. Operator gazociągów przesyłowych w naszym kraju Gaz-System nie wprowadził ograniczeń w poborze dla odbiorców przemysłowych. Firma ogłosiła w piątek rano pierwszy stopień zasilania.

Pierwszy stopień zasilania będzie obowiązywał w piątek od godziny 10:00 22:00.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu ziemnego dla niektórych odbiorców. Umożliwia ono wprowadzenie ograniczeń w poborze gazu przez największych odbiorców przemysłowych pobierających powyżej 417 m sześc. gazu na 1 godzinę, m.in. zakłady chemiczne i azotowe. Sygnałem do tego miało być ogłoszenie przez Gaz-System odpowiedniego stopnia zasilania.

Pierwszy stopień zasilania oznacza dostawy gazu zgodne z umowami. Ograniczenia w poborze gazu są wprowadzane przez odbiorców po ogłoszeniu stopnia zasilania od 2 do 10. Im wyższy stopień zasilania, tym mniej gazu mogą odbierać odbiorcy przemysłowi objęci ograniczeniami ustawowymi.

Możliwe ograniczenia są związane z wstrzymaniem dostaw gazu do Polski przez Ukrainę. W ubiegłym tygodniu Rosja wstrzymała dostawy dla tego kraju, a w tym tygodniu dostawy przez Ukrainę przestały docierać do odbiorców europejskich.

Źródło: PAP