Galeria Centrum na krawędzi bankructwa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES3103CENTRUM2.avi

Sklepy Galerii Centrum opustoszały na tyle, że spółka złożyła w sądzie wniosek o upadłość. Vistula, właściciela ogólnopolskiej sieci sprzedającej odzież i borykającej się z problemami finansowymi, nie stać na utrzymywanie przynoszących straty butików.

Pierwsze doniesienia o wniosku o ogłoszenie upadłości Galerii Centrum z możliwością zawarcia układu z wierzycielami pojawiły się w poniedziałek w nocy. W lakonicznym komunikacie podano, że wniosek o ogłoszenie upadłości Galeria Centrum Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie został złożony w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Naprawczych. Wtorkowy poranek przyniósł dalsze szczegóły.

Transakcja źle skrojona

– Spółka jest niewypłacalna i od pewnego czasu rozważaliśmy taką decyzję. Wniosek był jednak konieczny nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i prawnych – powiedział „Rzeczpospolitej” Grzegorz Pilch, wiceprezes Vistula Group. Już w momencie kupowania firmy od grupy Empik Media & Fashion za 30 mln zł nie brakowało głosów, że w Galerii Centrum tkwi wątpliwy potencjał. Sytuację pogorszyła dodatkowo bieżąca sytuacja na rynku i kondycja finansowa Vistuli. - Galeria Centrum jest projektem nierentownym od momentu przejęcia Galerii Centrum przez Vistulę w styczniu 2007 roku. W 2008 roku Galeria miała ok. 8 mln zł straty. Początek tego roku był bardzo słaby - mówi w rozmowie z TVN CNBC Biznes Magdalena Jagodzińska, analityk Erste Securities.

Kruk zadziobał Vistulę?

Poza tym Vistula musi spłacić 250 mln zł kredytu dla Fortis Banku, który kilka miesięcy temu zaciągnęła na przejęcie spółki jubilerskiej Kruk. Termin spłaty mijał dzisiaj, ale Fortis, mimo że sam boryka się z potężnymi problemami finansowymi, dał na to Vistuli dodatkowe dwa miesiące.

"W okresie tym strony porozumienia zobowiązały się do prowadzenia w dobrej wierze negocjacji w celu zawarcia umowy restrukturyzacyjnej, zawierającej warunki refinansowania zadłużenia Spółki i spółki zależnej Galerii Centrum" - napisał w komunikacie Fortis.

Fortis, firma usług finansowych, która w październiku 2008 sprzedała wszystkie swoje oddziały bankowe i dział ubezpieczeniowy w Holandii by uniknąć upadku, zanotowała w całym 2008 r. rekordową stratę netto w wysokości 28 mld euro. Grupa Fortis jest właścicielem polskiego Fortis Banku.

Źródło: TVN CNBC Biznes, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES