Fuzja Pekao i BPH: wkrótce rejestracja

Aktualizacja:
 
TVN24.plBank BPH wreszcie gotów do podziału

- Wkrótce do sądu trafi wniosek o rejestrację fuzji Pekao SA i Banku BPH - poinformował prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki. Wczoraj Komisja Nadzoru Bankowego zgodziła się na podział BPH. Zgoda była niezbędna do zakończenia procesu fuzji.

Negocjacje trwały jedenaście godzin. - To historyczna decyzja dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej - ocenia Bielecki, prezes. Jego zdaniem,rejestracja fuzji zajmie sądowi kilka tygodni.

Połączenie się Pekao SA i Banku BPH musiało być poprzedzona zgodą na podział Banku BPH, z którego formalnie będzie wydzielony tzw. mini-BPH, liczący 200 oddziałów i sprzedany nowemu inwestorowi. Jak informowały wcześniej oba banki, podział BPH nastąpić ma w ciągu 30 dni od uzyskania zgody nadzoru.

Na początku sierpnia większościowy akcjonariusz obu banków - UniCredit - podpisał umowę z GE Money na kupno mini-BPH. Wartość transakcji wynosi 625,5 mln euro. Wydzielenie mini-BPH i jego sprzedaż nowemu inwestorowi uzgodniły w ubiegłym roku jako warunek fuzji Pekao SA i BPH, polski rząd i UniCredit.

W ubiegłym roku Sejm specjalnie znowelizował prawo bankowe, by umożliwić podział banków działających w formie spółki akcyjnej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości