Funt najtańszy od 15 lat

Najnowsze

Aktualizacja:

Rząd Wielkiej Brytanii przejmuje wielomiliardowe zadłużenie banku hipotecznego Bradford & Bingley. Na wieść o tej decyzji brytyjski funt zaczął dołować - jego kurs wobec dolara jest najniższy od 15 lat.

Znajdujący się w tarapatach bank hipoteczny Bradford & Bingley (B&B) został rozparcelowany; jego oddziały i operacje przejmie hiszpański Santander, zaś udzielone przez niego kredyty hipoteczne i pożyczki zostaną znacjonalizowane - potwierdził w poniedziałek brytyjski rząd.

Wcześniej nadeszły informacje o innych tego typu operacjach w Europie: państwa Beneluxu zdecydowały o nacjonalizacji banku Fortis, natomiast w Niemczech grupa banków była zmuszona utworzyć wielomiliardową linię kredytową, bu ochronić przed upadkiem Hypo Real Estate.

CZYTAJ WIĘCEJ: Fortis znacjonalizowany

CZYTAJ WIĘCEJ: Kryzys finansowy sięga Europy

Miliardy funtów długu

Suma 41,3 mld funtów, na którą oceniana jest łączna wysokość kredytu hipotecznego udzielonego przez B&B, zostanie dodana do brytyjskiego narodowego długu, zaś ryzyko niewypłacalności tej sumy bierze na siebie podatnik. Uprzednio rząd brytyjski przejął inny bank hipoteczny - Northern Rock.

Obrót akcjami B&B na londyńskim parkiecie został w poniedziałek zawieszony. W piątek na zamknięciu sesji za jedną akcję spółki płacono 20 pensów. Za pierwsze półrocze 2008 r. bank miał stratę w wysokości 26,7 mln funtów, a dwie próby dokapitalizowania go w drodze dodatkowej emisji akcji nie powiodły się.

B&B ma ok. 22,2 mld funtów w formie lokat oszczędnościowych, 2,7 mln klientów; zatrudnia ok. 3 tys. pracowników i ma ok. 200 oddziałów. Liczba akcjonariuszy, w większości drobnych, sięga 900 tys. Mają zostać zrekompensowani w późniejszym terminie.

Za przejęcie oddziałów banku Santander zapłaci 612 mln funtów (772 mln euro). Uprzednio Hiszpanie kupili dwa inne brytyjskie banki hipoteczne - Abbey National i Alliance & Leicester (A&L). Santander zakomunikował, że obsługę depozytów oszczędnościowych i oddziały B&B przejmie Abbey. Transakcja da Santanderowi 10-procentowy udział w detalicznym rynku lokat oszczędnościowych w W. Brytanii.

Funt dołuje

Kurs funta wobec dolara USA na rynku międzybankowym w Londynie zniżkował najmocniej od 15 lat. Według analityków ma to związek właśnie z decyzją o przejęciu przez brytyjski długów Bradford & Bingley Plc.

Funt stracił 2,2 proc. i spadł do 1,8036 USD z 1,8445 USD w piątek po południu. To największy spadek w trakcie sesji od 4 czerwca 1993 roku. Wobec euro funt osłabił się do 79,39 pensów za euro.

Źródło: PAP