Fundusze nie dają zarobić

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huTFI zgromadziły ponad 100 mld zł naszych oszczędności

Topnieją pieniądze zgromadzone przez nas w funduszach inwestycyjnych. Czerwiec był drugim z rzędu miesiącem w którym wartość aktywów TFI spadła, a spadek wyniósł 1,3 procent, czyli dokładnie tyle samo co w maju.

Pomimo nieudanych ostatnich dwóch miesięcy wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych od początku tego roku wzrosła o prawie 9 procent i wynosi niespełna 101,5 miliarda złotych - wynika z raportu przygotowanego przez Analizy Online.

W dużym stopniu na wielkość aktywów wpłynął słabszy wynik zarządzania. Dwie trzecie funduszy inwestycyjnych poniosło straty. W wyniku spadków na giełdach traciły fundusze związane z rynkami akcji. W dziewięciu grupach funduszy, wyodrębnionych przez zespół Analizy Online cztery odnotowały wzrost aktywów. Liderem wzrostów były fundusze surowcowe. Na plusie czerwiec zakończyły także fundusze sekurytyzacyjne, fundusze rynku nieruchomości oraz fundusze mieszane. Z kolei największe spadki odnotowały fundusze akcji a najmniejszy TFI pieniężne i gotówkowe.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu