Frank znów rządzi kredytem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szwajcarska waluta cieszy się wielkim zainteresowaniem kredytobiorców

- Niewiele pomogły wprowadzone ponad 1,5 roku temu utrudnienia w uzyskaniu kredytu hipotecznego w walucie obcej i szeroko zakrojona akcja promująca pożyczanie w złotych - pisze "Dziennik". Palmę pierwszeństwa złotemu udało się przejąć tylko na rok.

Rok temu w PKO BP 20 proc. zaciąganych kredytów hipotecznych stanowiły pożyczki w walutach obcych, wśród których królowały franki. Obecnie ich wartość sięga 40 proc. - Spodziewam się, że w najbliższych miesiącach będzie to pół na pół - mówi Justyna Galbarczyk, dyrektor departamentu finansowania nieruchomości w PKO BP.

W drugim na rynku kredytów hipotecznych Millennium udział kredytów denominowanych w walutach obcych wyniósł w styczniu 76 proc., podczas gdy w całym ubiegłym roku było to 62 proc.

- Chociaż wstępnie wiemy, że w całym roku złoty utrzymał przewagę, to jednak w ostatnim kwartale zaczął tracić na rzecz franka - przyznaje Michał Wydra, sekretarz Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości w Związku Banków Polskich.

Dobry, bo tani

Jak wynika z ostatnich danych ZBP, po trzech kwartałach ubiegłego roku wartość nowo udzielonych hipotecznych kredytów złotowych wyniosła 23,5 mld zł, a w walucie obcej - tylko 19 mld zł. Tymczasem w całym 2006 roku proporcje te wynosiły 13 mld zł do 26 mld zł. Wysiłki nadzoru bankowego przekonującego do pożyczania w walucie, w której się zarabia, zniweczyła Rada Polityki Pieniężnej. Cztery podwyżki stóp procentowych, łącznie o 100 pkt. bazowych w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy, okazały się dla Polaków przeszkodą nie do przejścia. Gdy rata dla kredytu o wartości 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat denominowanego we franku wynosi 1654 zł (LIBOR w wysokości 2,7 proc. plus 1,35 proc. marży), to spłacający zadłużenie w złotych płaci co miesiąc 2063 zł (WIBOR 5,67 plus 1 proc. marży). - A na dodatek, gdy w Polsce mamy w perspektywie wzrost stóp procentowych o minimum 0,25 pkt proc., to w Szwajcarii we wrześniu możemy nawet oczekiwać przeciwnego ruchu - mówi Marek Rogalski, główny analityk First International Traders.

Jak przekonać do złotego?

Zdaniem ekspertów powrót do franka nie stwarza bankom problemów. - Obowiązująca od lipca 2006 roku rekomendacja S, która wymaga od osoby zadłużającej się w walutach obcych o 20 proc. wyższej zdolności kredytowej niż w przypadku kredytów złotowych, daje wystarczający bufor bezpieczeństwa - uważa Emil Szweda, analityk Open Finance.

Eksperci zapewniają, że nie ma zagrożenia dla systemu bankowego. Pojawiłoby się ono wówczas, gdyby kurs franka gwałtownie wzrósł. Wtedy mogłyby pojawić się problemy ze spłatą długów na masową skalę. Jednak nadzór finansowy jest zdecydowanie mniejszym optymistą niż eksperci. KNF nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych ograniczeń dla kredytów w walutach obcych.

Źródło: Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24