Francuzi z Łukoilem chcą wydobywać ropę z syberyjskich łupków

Najnowsze

www.3legsresources.comProdukcja gazu łupkowego w Polsce spowoduje znaczący przyrost nowych miejsc pracy

Francuski gigant naftowy spółka Total planuje rozpocząć współpracę z rosyjskim przedsiębiorstwem naftowym Łukoil. Obie firmy mają poszukiwać i wydobywać rosyjską ropę z łupków na Syberii.

Łukoil przeszukuje w zachodniej Syberii ogromne złoże łupkowe formacji Bazhenov, które obejmują obszar ponad 1 mln kmkw. Według szacunków złoże syberyjskich łupków zawiera około 75 mld baryłek lekkiej i technicznie łatwej do wydobycia ropy.

Sankcje zaszkodzą?

Współpraca obu firm miałaby polegać na poszukiwaniu, wydobyciu i dystrybucji ropy naftowej z łupków. Jednak, jak podaje "Financial Times", nie ma gwarancji, że do partnerstwa dojdzie. Wszystko przez polityczne napięcie pomiędzy Moskwą, a Unią Europejską wywołane aneksją Krymu przez Rosję. Niemniej oba przedsiębiorstwa wciąż podkreślają chęć współpracy i wspólnej działalności gospodarczej na terenie Syberii. Partnerstwo Łukoil i Total oznaczałoby zmianę strategii naftowej Rosji. Na wydobyciu krajowych złóż skorzystałby z pewnością także inne rosyjskie firmy działające w tej branży. Współpracą z nimi są też zainteresowane inne zachodnie przedsiębiorstwa. Wśród nich jest m.in. niemiecki Wintershall. Prezes spółki powiedział niedawno w rosyjskiej prasie, że jego firma chce poszerzyć współpracę przy wierceniach w Rosji.

Więcej chętnych

Do inwestycji w Rosji zachęcają także podatkowe zniżki, które we wrześniu 2013 roku wprowadził Kreml. Firmy, które będą inwestować na Syberii i Arktyce zyskają więc tanim kosztem dostęp i udziały w ogromnych zyskach. Nic więc dziwnego, że chęć współpracy z rosyjskimi przedsiębiorstwami naftowymi wyraził już m.in. ExxonMobil, Statoil i Shell. Pomimo, że złoża Rosyjskich łupków są ogromne, to analitycy ostrzegają, że nie ma gwarancji powtórki łupkowego boomu, jaki wydarzył się w Stanach Zjednoczonych.

Zmiany prawa w Polsce mają ułatwić wydobywanie łupków w Polsce.

Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych o zmianie przepisów regulujących wydobycie gazu łupkowego

Autor: msz/klim/ / Źródło: Financial Times, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: www.3legsresources.com