Francuzi mają apetyt na rosyjski gaz

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Premier Rosji Putin obiecał, że gaz po dnie Bałtyku popłynie we wrześniu 2011 roku

Francuski koncern GDF Suez i rosyjski Gazprom podpisały w poniedziałek memorandum w sprawie wejścia GDF do projektu budowy Gazociągu Północnego (Nord Stream). Jak podano w komunikacie, GDF będzie miał w projekcie 9-procentowy udział.

Porozumienie może być zamknięte do kwietnia - informuje radio Echo Moskwy. Dodaje, że zgodnie z memorandum strony będą badać możliwość dodatkowych dostaw do 1,5 mld metrów sześc. rocznie rosyjskiego gazu dla GDF przez Gazociąg Północny, począwszy od 2015 roku.

Memorandum podpisano w Paryżu w obecności prezydentów Francji i Rosji - Nicolasa Sarkozy'ego i Dmitrija Miedwiediewa. Gospodarz Kremla rozpoczął w poniedziałek wizytę państwową we Francji.

Według dotychczasowego podziału, 51 proc udziałów w spółce Nord Stream ma Gazprom, po 20 proc. należy do niemieckich E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall, a 9 proc. kontroluje holenderska Gasunie.

Gazociąg Północny, którym gazowe paliwo z Rosji przez Morze Bałtyckie popłynie bezpośrednio do Niemiec, będą tworzyły dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Będzie się zaczynać w rejonie rosyjskiego Wyborga, a kończyć w okolicach niemieckiego Greifswaldu.

W połowie lutego premier Rosji Władimir Putin zapowiedział, że budowa gazociągu zakończy się w maju 2011 roku, a we wrześniu tego samego roku popłynie nim gaz.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24