Fotoradary żyłą złota? Nie wszystkie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Fotoradary nie przynoszą zakładanych korzyści

W założeniu ministra finansów Jacka Rostowskiego, tegoroczne wpływy z fotoradarów powinny wynieść ponad 1,2 mld zł. Tymczasem od początku roku zarobiły niecałe 7 mln zł. Zdaniem ekspertów szanse na osiągnięcie zamierzonego celu są nikłe. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego (GITD) kontroluje 800 masztów, na których wisi 70 fotoradarów.

Koszt założenia takiego fotoradaru może sięgać nawet 100 tys. zł. Ministerstwo Finansów na zakładanie i obsługę nowych urządzeń przeznacza rekordowe nakłady pieniężne, licząc na znaczny zwrot tych kosztów z wystawionych mandatów. Z tego powodu min. Rostowski aż ośmiokrotnie zwiększył budżet dla Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, co daje 150 mln zł na 2012 r - o 20 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. A założonych wpływów do budżetu nie widać.

O 99 mln zł miesięcznie mniej

GITD w połowie 2011 roku przejęła nadzór nad siecią fotoradarów obsługiwanych dotąd przez GDDKiA oraz policję. Wszystko dla podniesienia ich efektywności. Obecnie jest to 70 fotoradarów i 800 masztów, tzw. straszaków.

W styczniu i lutym fotoradary zarobiły 2 mln zł. Tymczasem, przy założeniu osiągnięcia zarobku 1,2 mld zł w ciągu roku, miesięcznie do skarbu państwa powinno wpływać z tego tytułu około 100 mln zł.

Jednak GITD odpiera zarzuty. W wyliczeniach dla "Dziennika Gazety Prawnej" rzecznik inspekcji Alvin Gajadhur podaje, że od początku roku do chwili obecnej wykonano 205 tys. zdjęć, a na sfotografowanych kierowców nałożono mandaty na sumę 50 mln zł.

Niepełne wykorzystanie możliwości

Inspekcja niepowodzenie w egzekwowaniu tych kwot tłumaczy wciąż niepełnym wykorzystaniem możliwości urządzeń i ich ciągłą rozbudową. Innym powodem jest spora część mandatów, która jeszcze nie została wysłane do kierowców.

Ministerstwo Finansów nie jest tak optymistyczne w swoich opiniach. - Kwota 1,2 mld w budżecie państwa jest znaczącą pozycją. Trzeba będzie nagle poszukać oszczędności - mówi dla "DGP" jeden z pracowników resortu.

Do końca maja ma zostać rozstrzygnięty przetarg na zakup 300 nowych urządzeń, które rozpoczną swoją pracę w lipcu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24