Fortis Bank Polska na sprzedaż?

Najnowsze

Andrzej Stopczyński KNF/ TVN CNBC BiznesWłaściciel Fortis Banku został dotknięty kryzysem finansowym i musiał szukać pomocy

Właściciel Fortis Banku został dotknięty kryzysem finansowym i musiał szukać pomocy. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego, wkrótce może dojść do zmiany właściciela Fortis Banku w Polsce. Z jego usług korzysta obecnie ok. 500 tys. Polaków.

Fortis Bank Polska prawdopodobnie niedługo trafi w ręce nowego właściciela. Andrzej Stopczyński, szef nadzoru bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego przyznał w TVN CNBC Biznes, że działający w Polsce Fortis Bank wkrótce może zostać sprzedany innej instytucji finansowej.

Może chodzić o BNP Paribas, który zgodził się przejąć aktywa Fortis Banku w Belgii i Luksemburgu. Jako potencjalnego kontrahenta wymienia się także hiszpański Santander.

- Fortis NV Belgia deklarował, że spółki będące w regionie Europy środkowo-wschodniej będą sprzedane,

BNP Paribas - ewentualny, nowy właściciel Fortis Banku Polska - nie prowadzi w Polsce działaności detalicznej, obsługuje tylko duże firmy

Stopczyński uważa jednak, że "jest prawdopodobne, że wkrótce pojawi się nowy właściciel z aplikacją o udzielenie zgody na przejęcie".

Wśród europejskich banków najbardziej trapiony kryzysem jest właśnie belgijsko-holenderski Fortis Bank - właściciel Fortis Banku Polska i Dominet Banku. I aby utrzymać się na światowym rynku, będzie najprawdopodobniej zmuszony sprzedać część lokalnych oddziałów, w tym polski.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Stopczyński KNF/ TVN CNBC Biznes