Fitch ostrzega USA, że zetnie ich AAA

Najnowsze


Agencja ratingowa Fitch utrzymała w poniedziałek dotychczasową ocenę długookresowych obligacji amerykańskich na najwyższym poziomie AAA, ale zgodnie z zapowiedzią obniżyła ich perspektywę do negatywnej. Ponieważ w Kongresie nie udało się niedawno ustalić długoterminowej strategii zmniejszenia deficytu budżetowego, w opublikowanym komunikacie Fitch stwierdził, że ma mniejsze zaufanie do zdolności rządu federalnego do podjęcia niezbędnych kroków, by opanować dług.

Decyzja Fitch to pokłosie tego, że specjalna komisja Kongresu nie zdołała w ubiegłym tygodniu osiągnąć porozumienia na temat redukcji deficytu o 1,2 biliona dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Impas pociągnie za sobą automatyczne cięcia w wydatkach tej samej wysokości, które mają rozpocząć się w 2013 roku.

USA coraz bardziej tracą w oczach agencji

Pozostałe agencje ratingowe - Moody's Investors Services i Standard & Poor's - również w ubiegłym tygodniu nie zmieniły swoich ocen. Jednak Moody's już wtedy zagroził obniżeniem swojego ratingu, jeśli Kongres nie uchwali planu redukcji deficytu. Fitch zrobił to dopiero w poniedziałek.

Standard & Poor's obniżył już rating długookresowych amerykańskich obligacji w sierpniu br. do drugiego od góry poziomu AA+ z negatywną perspektywą. Był to pierwszy przypadek obniżenia amerykańskiego ratingu od 1917 r.

S&P zdecydował się na taki krok po tym, jak Kongres z wielkimi trudnościami uchwalił podwyższenie górnego pułapu zadłużenia, co uchroniło rząd federalny przed niewypłacalnością.

Źródło: PAP