Fitch nie obawia się rozpadu koalicji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC, fot. sxc.huFitch nie obawia się rozpadu polskiej koalicji

Rozpad koalicji rządowej nie wystarczyłby, by Fitch obniżył rating Polski - powiedział w rozmowie TVN CNBC Matteo Napolitano, wiodący analityk Fitch Ratings dla Polski. Napolitano uważa, że obecne tarcia w koalicji są tylko chwilowe, a Platformie Obywatelskiej i PSL uda się w końcu wypracować kompromis w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.

- Jesteśmy zdania, że w Polsce zostanie wypracowany polityczny kompromis, tak, by przegłosowano reformy emerytur i finansów publicznych. Według mnie to, co teraz obserwujemy, to raczej szum informacyjny, swoiste gry wewnątrz koalicji. Fitch ciągle zakłada, że rząd przetrwa w obecnej formie i nie będzie trzeba rozpisywać wcześniejszych wyborów - bo porozumienie polityczne zostanie osiągnięte - powiedział Napolitano.

- Mniej niż miesiąc temu dokonaliśmy przeglądu ratingu Polski - i wytłumaczyliśmy wtedy jasno, co stoi za obecną oceną. Jest to wiele czynników pozytywnych i kilka negatywnych. Oczywiście niestabilność polityczna nie jest nigdy pozytywna, ale w przypadku Polski najważniejsza jest kontynuacja konsolidacji finansów publicznych. Polski rząd wyraźnie realizuje ten cel. Polski rating potwierdzają też dobre perspektywy wzrostu gospodarczego - na pewno lepsze niż w innych krajach Unii - i mocne fundamenty gospodarki - dodał analityk.

Dopytywany, czy ewentualny rozpad koalicji w Polsce wywołałby zmianę ratingu Polski, zaprzeczył. - Do obniżki ratingu mogłaby przekonać nas przede wszystkim sytuacja, w której Polska przestałaby konsolidować finanse publiczne. Według nas sam rozpad koalicji rządzącej nie byłby wystarczającym czynnikiem, byśmy zmienili ocenę dla Polski. By tak się stało, musielibyśmy jednocześnie zaobserwować fundamentalne zmiany w polityce gospodarczej kraju i w aktywności gospodarczej. Nie można też zapominać o czynnikach zewnętrznych - na tym froncie musiałoby także dojść do poważnego pogorszenia sytuacji. Na razie uważamy, że rating Polski jest stabilny - podkreślił Napolitano.

Obecnie rating Fitch dla Polski to A- z perspektywą stabilną.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC, fot. sxc.hu