Fiskus wyciąga ręce po podatek od zniżek dla rodzin wielodzietnych

sxc.huWedług skarbówki rodziny powinny płacić za zniżki na basen czy do teatru

Fiskus może podciąć skrzydła akcji wspierania rodzin wielodzietnych. Skarbówka żąda podatku od korzystających z gminnych kart zniżkowych np. na kino, teatr, zoo - donosi "Rzeczpospolita".

"Rz" dotarła do najnowszej interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie, z której wynika, że osoby mające zniżki uzyskują korzyść majątkową, którą trzeba opodatkować. Rodziny muszą więc zapłacić podatek od uzyskanych od gminy bonusów.

Samorządowcy oburzeni

Kartę dużej rodziny, czyli system zniżek i ulg, wprowadziło już ponad 50 samorządów - wylicza prezes Związku Dużych Rodzin 3+ Joanna Krupska. Jak ocenia, stanowisko fiskusa jest kuriozalne i spowoduje, że cały program straci sens. W podobnym tonie mówią samorządowcy. - Nie wyobrażam sobie wystawiania PIT osobom korzystającym ze zniżek - mówi w rozmowie z "Rz"starosta Wołomina Piotr Michał Uściński. Jak dodaje, wymagałoby to sprawdzania, czy te osoby były np. na basenie, a do wyliczania ich przychodów trzeba by zaangażować wszystkich urzędników.

Będzie poprawka?

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przyjrzy się sprawie. Jeśli faktycznie rodzinom wielodzietnym grozi podatek za korzystanie z Karty dużej rodziny, będę rozmawiał z resortem finansów o zmianie przepisów - zapewnia.

Autor: nsz//bgr / Źródło: PAP, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości