Fiskus odpuszcza dobroczynnym SMS-om

Najnowsze

Aktualizacja:

Jest rozporządzenie, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne SMS-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u - potwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej w piątek. Wcześniej rozmawiał na ten temat z przedstawicielami organizacji charytatywnych.

- Organizacje pozarządowe i operatorzy ustalą optymalny termin wejścia w życie rozporządzenia zwalniającego z VAT dobroczynne SMS-y - powiedział Tusk. Zaznaczył, że operatorzy będą musieli przygotować się do zmiany przepisów. - My (rząd - red.) będziemy gotowi, tak sądzę, w ciągu dwóch - trzech tygodni - powiedział premier.

2 miliony podatku

Wcześniej premier spotkał się z 30. przedstawicielami organizacji charytatywnych, które od dawna apelowały do niego o zniesienie opodatkowania charytatywnych SMS-ów z VAT.

Prezes Fundacji WOŚP Piotr Burczyński powiedział przed spotkaniem, że zwolnienie z tego podatku charytatywnych SMS-ów będzie pożyteczne nie tyle dla organizacji charytatywnych, ale przede wszystkim dla osób, które otrzymują za ich pośrednictwem pomoc. Poinformował, że od dobroczynnych SMS-ów, przesyłanych co roku na rzecz Fundacji, odprowadzane jest ok. 1,5-2 mln zł podatku.

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska zaznaczyła, że decyzja o zwolnieniu z podatku VAT takich SMS-ów jest dla niej najważniejsza. - Ci, którzy wpłacają pieniądze za pomocą SMS-ów, będą wiedzieli, że całość kwoty idzie dla potrzebujących. My nie będziemy musieli się wstydzić przed takimi państwami jak Czechy i Słowacja, gdzie SMS-y charytatywne zwolnione są z VAT od 2004 roku - powiedziała.

Długa droga

Zaznaczyła, że przekonywanie administracji rządowej do tej decyzji trwało bardzo długo. - Ja już myślę o następnym boju, czyli o ustawie o pomocy rozwojowej. Jeśli Polska nie będzie jej miała w tym roku, to w 2011 roku, kiedy obejmiemy prezydencję w UE, będziemy się jeszcze bardziej wstydzić - zaznaczyła.

W środę wiceminister finansów Maciej Grabowski poinformował, że rozwiązanie przewidujące zniesienie VAT od charytatywnych SMS-ów jest już gotowe i jeszcze w tym tygodniu zostanie upublicznione.

Charytatywne SMS-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Obecnie opłaty za SMS-y operatorzy telekomunikacyjni przekazują na rzecz organizacji, ale są one pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który zasila konto fiskusa. Od dłuższego czasu fundacje walczą o zdjęcie VAT z tej formy darowizn.

Źródło: PAP