Fiskus idzie do lekarza

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W przyszłym roku około 300 tys. podatników będzie musiało kupić kasy fiskalne

Gabinety lekarskie i kancelarie prawnicze będą musiały zainstalować kasy fiskalne już w przyszłym roku. Minister finansów podpisał rozporządzenie w tej sprawie - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Nowe grupy podatników, dla których przewidziano kasy fiskalne, będą mogły korzystać z obowiązującego obecnie zwolnienia do końca kwietnia 2011 roku. Kasy w gabinetach lekarskich i kancelariach mają się jednak pojawić najpóźniej 1 maja 2011 roku.

Dlaczego od 1 maja?

"Możliwość stosowania zwolnienia jeszcze na początku przyszłego roku jest rozstrzygnięciem niezbędnym, gdyż relatywnie szeroki zakres ograniczeń w stosowaniu zwolnień, wymaga dłuższego okresu vacatio legis dla dostosowania się techniczno-organizacyjnego podatników oraz dostawców kas (w zakresie przedstawienia odpowiedniej oferty sprzedaży urządzeń kasowych)" - napisało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Katalog rodzajów działalności gospodarczej, które w przyszłym roku stracą prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas, jest obszerny. W praktyce niemal każda działalność, w ramach której prowadzona jest sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych będzie wiązała się z obowiązkiem ewidencji obrotu przez kasę fiskalną.

Kto jeszcze musi mieć kasę

Rozporządzenie przewiduje, że oprócz usług medycznych i prawnych, ewidencjonowaniu przez kasy będą podlegać m.in. usługi księgowe, rachunkowe itp. Rejestracji obrotu będzie podlegać też sprzedaż biletów na różne imprezy widowiskowe, np. wydarzenia kulturalne, mecze, bilety do cyrku oraz usługi tłumaczenia, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, pogrzebowe. Kasy będzie musiała zainstalować także większość podatników rozliczających się na zasadzie karty podatkowej, którzy obecnie nie mają takiego obowiązku (zatrudniający do jednej osoby).

Resort finansów szacuje, że podatnicy będą musieli zainstalować w sumie ok. 300 tys. kas fiskalnych. Obecnie działa około 1,5 mln takich urządzeń. Refundacja części kosztów zakupu kas może kosztować budżet ok. 250 mln zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24