Fiskus idzie do kościoła

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plFiskus chce informacje podatkowe przekazywać za pośrednictwem polskich kościołów (n/z Polish Church w Londynie)

Resort finansów zamierza informować o abolicji podatkowej w polskich kościołach m.in. w Wielkiej Brytanii. Przygotowana w Ministerstwie Finansów kampania "Ulga na powrót" ma przyciągnąć do kraju Polaków pracujących za granicą.

Zdaniem resortu finansów różnice w opodatkowaniu są jednym z powodów odkładania decyzji o powrocie wśród Polaków pracujących za granicą.

- Proponowana przez nas rekompensata stanie się między innymi swoistą ulgą na powrót dla pracujących w tej chwili za granicą – mówi rzecznik prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Ministerstwo uruchomiło właśnie stronę internetową www.mf.gov.pl/ulganapowrot, gdzie podatnicy odnajdą podstawowe informacje o zasadach ubiegania się o abolicję podatkową: wnioskach, terminach, obowiązkowych dokumentach.

- Przygotowujemy także broszurę w formie papierowej. Chcemy trafić nie tylko do pracujących w Polsce, ale i za granicą – w krajach, z którymi zawarto umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania - przewidująca stosowanie metody proporcjonalnego odliczenia – dodała Kobos.

MF planuje nawiązać współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz polskimi kościołami za granicą. Fiskus chciałaby prowadzić w nich kampanię informacyjną na temat abolicji - rozdawać broszury informacyjne. Resort finansów zamierza też poprosić o pomoc media polonijne.

Terminy naglą

Ustawa przewidująca abolicję podatkową dla Polaków pracujących za granicą weszła w życie 6 sierpnia. Obejmuje dochody osiągnięte w krajach, z którymi Polska ma lub miała niekorzystne dla emigrantów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Chodzi o umowy przewidujące obliczania podatku metodą tzw. odliczenia proporcjonalnego. Umowy takie Polska zawarła m.in.: z Austrią, Belgią, Holandią, Danią, Finlandią, USA, Rosją, czy Wielką Brytanią. Ta ostatnia została zmieniona w 2007 r.

Stosowanie metody odliczenia proporcjonalnego powoduje niejednokrotnie, że osoba zarabiająca za granicą musi rozliczyć się nie tylko z miejscowym fiskusem, ale także dopłacić pokaźne kwoty w polskim urzędzie skarbowym. Dlatego Polacy pracujący za granicą najczęściej ukrywają przed polskimi organami podatkowymi osiągane tam dochody. W obawie przed fiskusem odkładają też powrót do kraju.

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, które zapłaciły podatek otrzymają jego zwrot, a ci, którzy przyznają się, że nie zapłacili – otrzymają umorzenie. Wnioski dotyczące dochodów za 2002 r. można składać do 6 października, w pozostałych przypadkach do 6 lutego 2009 r.

Czytaj więcej: Abolicja podatkowa z pułapką

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl