Firmy zarobiły o 25 proc. mniej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Coraz więcej giełdowych spółek ponosi straty

Koniunktura słabnie, a zyski firm maleją w oczach. Po rekordowym roku 2007, już w następnym - z każdym kwartałem było tylko gorzej. Pod koniec 2008 roku zyski firm spadły o ponad 25 proc - pisze "Rzeczpospolita".

Coraz więcej giełdowych spółek ponosi straty. W 2007 r. było to ok. 11 proc., teraz odsetek firm, które nie radzą sobie z kryzysem, wzrósł do niemal 30 proc. Łączny zysk netto jest o ponad 25 proc. niższy i wynosi niecałe 22,5 mld zł. Wynik ten obniżyły przede wszystkim opcje walutowe, na których wiele firm poniosło olbrzymie straty. Również zysk operacyjny firm z GPW obniżył się o 11,5 proc.

Kto zyskał?

Całkiem dobrze poradziły sobie banki - zysk netto wzrósł o 11 proc. Rok 2008 był również udany dla branży budowlanej, w której przychody wzrosły o prawie jedną trzecią. Wskaźnik ROE wzrósł z 11,5 proc. w 2007 do przeszło 15 w 2008 r. Marża zysku operacyjnego sięgnęła 6 proc.

Mniejsze zyski zanotowali natomiast producenci materiałów budowlanych. W ubiegłym roku wzrosły one o zaledwie 8 proc., a co trzecia spółka z branży zanotowała stratę netto, która łącznie sięgnęła 215 mln zł.

Nieźle wypadł sektor medialny, w którym przychody wzrosły o 20 proc. Jedyną ofiarą kryzysu była Agora, dla której ubiegły rok był jednym z najgorszych w historii. Tradycyjnie dobrze wypadła branża IT.

Kto stracił?

Najgorzej było w sektorze paliwowym. Straty w IV kwartale przekroczyły zyski, jakie firmy wypracowały od początku roku. Łączny zysk operacyjny sektora spadł o ponad 60 proc., a cały rok dla branży zamknął się stratą w wysokości 207 mln zł.

2008 rok był złym okresem także dla spółek przemysłu lekkiego. Zyski spadły o 85 proc., a prawie połowa spółek z branży zamknęła rok stratą netto.

Olbrzymie spadki zanotowała też branża zajmująca się usługami finansowymi. Strata operacyjna w 2008 r. przekroczyła 14 mln zł, a na poziomie zysku netto strata sięgnęła 75 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24