Firmy tytoniowe gonią resztkami sił

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCSprzedaż papierosów spada, choć Polacy wciąż dużo palą

Gwałtownie spada w Polsce sprzedaż papierosów, a firmy tytoniowe gonią już resztkami sił - twierdzi "Puls Biznesu". Czy oznacza to, że coraz więcej rodaków rezygnuje z "dymka"? Nic bardziej mylnego, bo konsumpcja papierosów aż tak nie spadła. Według dziennika, chodzi o coraz większą sprzedaż tego towaru z przemytu.

Jak podaje gazeta, Polacy rocznie wydają na legalne wyroby tytoniowe 20 mld zł. Nie wiadomo natomiast, jakie sumy przeznaczają na ten towar pochodzący z przemytu. Sumy te mogą być znaczne, bo firmy tytoniowe odnotowują w ostatnim czasie spory spadek sprzedaży, a branża wyróżnia się obecnie rekordowo niską rentownością.

Powód? Podwyżka akcyzy

Sprzedaż papierosów zaczęła spadać po tym, jak - z powodu podwyżki akcyzy - wzrosła ich cena. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zanotowano spadek o ponad 12 proc.

Tymczasem konsumpcja papierosów aż tak nie spadła. Oznacza to zatem, że zwiększyła się sprzedaż tych pochodzących z przemytu.

Jak przypomina "Puls Biznesu", już w 2008 r. legalna sprzedaż papierosów spadła o blisko 10 proc. - do 63 mld sztuk z 69,8 mld w 2007 r. W tym roku szacuje się, że sprzedaż osiągnie poziom ok. 59 mld sztuk.

Kurczą się

Żadna z firm tytoniowych nie ujawnia danych o poziomie marż na polskim rynku. Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wiadomo tylko, że średnia rentowność przemysłu tytoniowego w Polsce spadła w 2008 r. do poziomu 0,39 proc. przychodów netto, wobec 3,29 proc. rok wcześniej.

Wiadomo też, że wynik netto przemysłu tytoniowego w 2008 r. skurczył się do zaledwie 15 mln zł, wobec 166 mln zł w 2007 r., co bardzo źle wróży tegorocznym wynikom, biorąc pod uwagę dalszy spadek sprzedaży papierosów.

Źródło: "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: SXC