Firmy toną w długach

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZadłużenie firm wciąż rośnie

W II kwartale o ponad 2 mld zł wzrosły długi firm - informuje "Rzeczpospolita". Przedsiębiorcy sygnalizują coraz większe problemy ze spłatą kredytów.

Już dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców nie może ściągnąć od swych kontrahentów zaległych należności – informuje raport Krajowego Rejestru Długów, do którego dotarła „Rz”. Zadłużenie firm w ciągu ostatnich trzech miesięcy niebezpiecznie wzrosło. Na początku sierpnia łączna wielkość zadłużenia firm notowanych w Krajowym Rejestrze Długów sięgnęła już 7,57 mld zł, o ponad 2 mld zł więcej niż na początku kwietnia (5,39 mld zł). Wydłużyła się także lista dłużników – z 365,5 tys. do 396,7 tys.

Jeszcze gorzej wygląda spłata kredytów. Wartość tych przeterminowanych wyniosła na koniec czerwca 23,3 mld zł. Tymczasem jeszcze w marcu było to 19,5 mld zł, a w końcu grudnia ubiegłego roku tylko 14,2 mld zł. Czyli w ciągu zaledwie pół roku łączna wartość zagrożonych kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorstwa zwiększyła się o blisko dwie trzecie - zauważa "Rz".

W najgorszej sytuacji są firmy małe. Im trudniej odzyskiwać należności niż średnim i dużym przedsiębiorstwom. Spore kłopoty ze ściąganiem długów ma zwłaszcza branża budowlana. Przyczyną jest spadek popytu na jej usługi i spadające marże. Firmy tego sektora czekają na pieniądze od swych kontrahentów już ok. 4,7 miesiąca - pisze "Rz".

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu