Firmy chcą mniej płacić za prąd

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZdaniem Forum obciążenie podatkowe jest znacznie bardziej uciążliwe, niż uważa ministerstwo finansów

Niższa akcyza na energię dla najbardziej energochłonnych firm została storpedowana przez ministra finansów. Najwięksi odbiorcy energii nie składają jednak broni, zapowiadając walkę o obniżki - pisze "Rzeczpospolita"

Firmy skupione w Forum Odbiorców Energii i Gazu to nabywcy ok. 10 procent całej zużywanej w Polsce energii elektrycznej. Dla nich każda oszczędność jest warunkiem przeżycia, dlatego chcą, aby akcyza wynosiła 0,5 euro za megawatogodzinę (2,12 zł) zamiast ustanowionych w 2002 roku 20 zł - pisze "Rzeczpospolita".

Obniżka podatku będzie prowadzić do zaniechania działań prośrodowiskowych, zamierzających do ograniczenia emisji szkodliwych gazów. ministerstwo finansów

Ekologia zamiast obniżek

Pomysł obniżki został jednak odrzucony przez ministerstwo finansów, które uważa, że "obniżka podatku będzie prowadzić do zaniechania działań prośrodowiskowych, zamierzających do ograniczenia emisji szkodliwych gazów".

Ponadto zdaniem wiceministra Jacka Kapicy "nawet niewielka zmiana w wysokości opodatkowania energii może spowodować poważne skutki budżetowe" - podaje "Rz". Ministerstwo uważa też, że obciążenie podatkowe nie jest na tyle istotne dla firm, aby można je było negocjować.

Forum odbiorców nie domaga się nadzywczajnych przywilejów, a polski rząd powinien stworzyć polskim firmom warunki analogiczne do tych, z jakich korzystają przedsiębiorstwa w większości krajów Unii. Filip Elżanowski, pełnomocnik Forum

Chcą jak w reszcie UE

Jednak zdaniem Forum obciążenie podatkowe jest znacznie bardziej uciążliwe, niż uważa ministerstwo. Dzisiaj cena megawatogodziny kosztuje bowiem 200 zł, z czego 10 procent to akcyza.

Jednak nie tylko oszczędności są argumentem firm za obniżką. Ich zdaniem przez wysokie ceny energii spada konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na tle państw Unii, gdzie akcyza jest niższa. Zgodnie z dyrektywą unijną z 2003 roku możliwe jest obniżenie stawek podatku najbardziej energochłonnym zakładom i z zapisu tego korzysta większość kraju piętnastki.

- Forum odbiorców nie domaga się nadzwyczajnych przywilejów, a polski rząd powinien stworzyć polskim firmom warunki analogiczne do tych, z jakich korzystają przedsiębiorstwa w większości krajów Unii - przekonuje w "Rzeczpospolitej" pełnomocnik Forum Filip Elżanowski. Polska należy do listy pięciu najwyżej opodatkowanych państw UE, pobierając najwyższą akcyzę na energię.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu