Finansowy zastrzyk dla polskiej turystyki

Najnowsze

TVN24Finansowy zastrzyk dla polskiej turystyki

Na wsparcie turystyki w Polsce w latach 2007-2012 rząd i samorządy przeznaczą około 5,2 mld zł - poinformowała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

- Obecnie realizowanych jest 2,8 tys. projektów związanych z rozwojem turystyki o wartości około 900 mln zł. Są to m.in. ścieżki rowerowe, trasy dla turystyki pieszej - powiedziała Grażyna Gęsicka.

Większość projektów realizują jednostki samorządu terytorialnego, ale zdaniem Gęsickiej, w nowej perspektywie finansowej wzrosną możliwości pozyskiwania środków przez przedsiębiorców, szczególnie w związku w Euro 2012. - Chcemy, aby pobyt kibiców na mistrzostwach nie ograniczał się tylko do zwiedzania stadionów. Będziemy próbowali zatrzymać ich w Polsce dłużej proponując ciekawe oferty turystyczne - dodała minister.

Najwięcej środków na rozwój turystyki trafiło dotychczas do województwa śląskiego, gdzie realizowanych jest 180 projektów, o wartości dofinansowania z funduszy strukturalnych na kwotę 100,9 mln zł. Równie wysokie wsparcie otrzymało województwo mazowieckie (281 projektów o wartości 85,5 mln zł) i warmińsko-mazurskie (171 projektów o wartości 76,1 mln zł).

"Województwo śląskie może być zaskoczeniem, ale Śląsk to nie tylko turystyka dla mieszkańców regionu, ale także turystyka konferencyjna" - powiedziała Gęsicka.

Natomiast najwięcej projektów realizowanych jest w województwie lubelskim (305).

Środki w latach 2007-2015 na rozwój turystyki będą dostępne przede wszystkim z Regionalnych Programów Operacyjnych, Programu Innowacyjna Gospodarka oraz Rozwój Polski Wschodniej.

W przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych zarządy województwa podjęły już decyzje o przeznaczeniu na turystykę około 3 mld zł.

Program Innowacyjna Gospodarka będzie dodatkowym źródłem finansowania, w ramach którego realizowany będzie priorytet "Polska gospodarka na rynku międzynarodowym". Jego budżet wynosi 1,6 mld zł. Wspierane będą projekty promujące turystyczne walory Polski oraz inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym.

Natomiast w Programie Rozwoju Polski Wschodniej do podziału na pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie będzie 40 mln zł. "Jednym z projektów będzie ścieżka rowerowa wzdłuż granicy wschodniej od Podkarpacia do Suwalszczyzny" - wyjaśniła Gęsicka.

Minister przypomniała też, że w 2011 roku Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. To będzie czas turystycznej promocji Polski, którą będzie odwiedzało wielu urzędników. "Chcemy, aby kojarzyli Polskę z takimi miejscowościami, jak Zamość, Kazimierz, Sandomierz" - dodała.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24