Najnowsze

Finansowanie tegorocznych pożyczek na finiszu. Resort ma już 90 proc. środków

Najnowsze

[object Object]
Minister finansów sprawdzał konsekwencje po rozmowie Nowaka z Parafianowiczemtvn24
wideo 2/2

Rynkowe finansowanie potrzeb pożyczkowych 2014 roku jest niemal zakończone - poinformowała wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska. Dodała, że niedługo powinny zostać zakończone prace nad ustawami o listach zastawnych i obligacjach.

Podedworna-Tarnowska od poniedziałku nadzoruje w resorcie finansów zarządzanie długiem publicznym oraz rozwój rynku finansowego. Zastąpiła Wojciecha Kowalczyka, który objął stanowisko wiceministra skarbu.

Na finiszu

- Finansowanie rynkowe tegorocznych potrzeb pożyczkowych jest bliskie zakończenia. Dzisiaj mamy jeszcze przetarg zamiany, a w wakacje planujemy przeprowadzenie tylko jednego przetargu w lipcu, umożliwiającego inwestorom zrolowanie części zapadających w tym miesiącu obligacji – powiedziała wiceminister. - Po wakacjach planujemy kolejne ciągnięcia kredytów w międzynarodowych instytucjach finansowych, co formalnie zakończy finansowanie tegorocznych potrzeb – dodała. Resort ma obecnie sfinansowane 90 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Wcześniej przedstawiciele MF informowali, że w sierpniu nie są planowane przetargi SPW. Od września resort może organizować jedną aukcję zamiany miesięcznie, jako prefinansowanie potrzeb pożyczkowych na 2015 rok, standardowe przetargi będą zależały od sytuacji budżetu. Jeszcze w 2014 roku prefinansowane może być 20-30 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Wiceminister finansów nie zakłada również większych zmian w strategii zarządzania długiem. - Będę kontynuowała prace mojego poprzednika i realizację strategii zarządzania długiem publicznym – powiedziała.

Ustawa o obligacjach

Podedworna-Tarnowska poinformowała ponadto, że będzie kontynuowała prace nad upłynnieniem rynku nieskarbowych papierów dłużnych. Dodała, że ustawa o obligacjach, która będzie jednym z narzędzi do "rozkręcenia" tego rynku, będzie wkrótce skierowana na Komitet Rady Ministrów. - Będą kontynuowane prace nad upłynnieniem i rozruszaniem rynku nieskarbowych papierów dłużnych, funkcjonować będzie reaktywowana Rada Rozwoju Rynku Finansowego - powiedziała. - Niedługo powinny zostać zakończone prace nad ustawami o listach zastawnych i obligacjach. Ta ostatnia wkrótce będzie skierowana na Komitet Rady Ministrów - dodała. Rada Rozwoju Rynku Finansowego została reaktywowana w listopadzie 2013 roku.

Regulacje UE

Wiceminister oceniła, że resort finansów ma obecnie do podjęcia szereg działań związanych z implementacją unijnego prawa dotyczącego rynków finansowych. - Przede mną również szereg wyzwań związanych z regulacjami europejskimi w obszarze usług płatniczych, rynku kapitałowego i strukturą rynku finansowego. Zarówno w tych pracach, jak i w ramach transpozycji istniejących dyrektyw będę w możliwie największym stopniu działać zgodnie z interesami uczestników rynku polskiego - zapowiedziała Podedworna-Tarnowska.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości