Finanse publiczne do poprawki... po wakacjach

Najnowsze

Aktualizacja:
"Dziecko" Zyty Gilowskiej nie urodzi się przed wakacjami

Sejm nie zajmie się dziś projektem reformy finansów publicznych - zdecydował Konwent Seniorów. - Reorganizacja finansów publicznych, to zbyt poważna sprawa w obecnej, rozchwianej sytuacji - powiedział szef klubu PiS Marek Kuchciński.

Posłowie mieli omawiać projekt na dzisiejszym, ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wakacjami.

Zyta Gilowska, której zależało na jak najszybszym głosowaniu nad uporządkowaniem wydatków budżetu, może czuć się zawiedziona. Przygotowany przez resort finansów projekt zmian w finansach publicznych zostanie przedstawiony w Sejmie dopiero pod koniec sierpnia.

- Jest dzisiaj czas pewnego rozchwiania sytuacji, tym bardziej, że klubu Samoobrony nie było na Konwencie Seniorów. W związku z tym, to jest zbyt poważna reorganizacja finansów publicznych, żeby pod pewnym ciśnieniem politycznym to omawiać - powiedział polityk PiS.

Projekt ustawy wicepremier Gilowskiej przewiduje m.in. likwidację zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych. Agencje państwowe mają być przekształcone w tzw. agencje wykonawcze o ograniczonej samodzielności finansowej. Reforma obejmie także ZUS i KRUS, które mają zostać przekształcone w jednostki budżetowe.

Źródło: PAP, APTN