Fiata cyfry w czerwonych barwach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rok 2009 dla Fiata okazał się mieć barwy czerwone jak jego logo

Zaszły rok u Fiata był czerwony: strata koncernu za rok 2009 wyniosła 838 milionów euro. O ile sprzedaż w dziedzinie samochodów osobowych nie była zła - bo w wielu krajach napędzały ją rządowe programy wsparcia zakupu nowych pojazdów, to gorzej było w branży maszyn budowlanych i rolniczych, czy też pojazdów przemysłowych i systemów produkcyjnych.

Roczne przychody koncernu zmniejszyły się o 16 procent do sumy 50,1 miliardów euro. Roczna strata 838 milionów euro następuje po zysku 1,6 miliarda euro w roku 2008. Tylko w ostatnim kwartale 2009 roku Fiat zanotował stratę w wysokości 281 milionów euro.

Koncern pod markami Lancia, Alfa Romeo i Fiat sprzedał w ciągu roku 1,84 milionów samochodów osobowych, czyli o 5,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Korzystał ona na wprowadzonych przez wiele krajów systemach wsparcia dla osób złomujących stare samochody i kupujących nowe. I tak w Niemczech sprzedaż samochodów koncernu z Turynu niemal się podwoiła, podczas gdy w Wielkiej Brytanii - gdzie takiego programu nie było - spadła o 17,7 proc.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24