Fiat siódmym koncernem na świecie. Ma Chryslera

Najnowsze

Aktualizacja:

Włoski koncern samochodowy Fiat SpA podpisał w środę umowę na zakup pozostałych udziałów w amerykańskim gigancie Chrysler Group LLC.

Dzięki temu Sergio Marchionne, prezes Fiata i jednocześnie szef Chryslera zrealizował swoje marzenie – Fiat został siódmym koncernem motoryzacyjnym pod względem wielkości na świecie.

Fiat, za 41,46 proc. udziałów w Chryslerze kupione od United Auto Workers (funduszu emerytalnego związkowców amerykańskiego koncernu), zapłaci 3,65 mld dolarów. Włoski koncern miał do tej pory 58,5 proc. akcji Chryslera.

Spór co do wyceny

Zgodnie z umową zawartą w 2009 roku Fiat miał w kilku transzach odkupić od związkowców akcje Chryslera. Ale Włosi nie mogli dojść z nimi do porozumienia w sprawie wyceny akcji i skierowali spór do sądu w USA. Rozprawa miała rozpocząć się dopiero jesienią przyszłego roku.

Oczekuje się, że umowa o zamknięciu transakcji zapadnie do 20 stycznia. Z uwagi na strukturę finansową transakcji Fiat zapowiedział, że nie trzeba dokonywać żadnych podwyższenia kapitału w drodze emisji praw.

Autor: Klim/ / Źródło: Reuters