Fiasko górniczych negocjacji

Najnowsze

Aktualizacja:

Bez porozumienia zakończyły się rozmowy płacowe między zarządem Kompanii Węglowej a trzema największymi związkami w tej spółce. Żądają one blisko dwukrotnie wyższego wzrostu płac, niż proponuje Kompania.

Związkowcy z "Solidarności", Związku Zawodowego Górników w Polsce i Kadry zapowiadają spór zbiorowy z zarządem. "Sierpień 80", który już wszczął taki spór i od poniedziałku okupuje siedzibę KW, chce natomiast rozpocząć przygotowania do strajku, licząc, że do protestu przyłączą się pozostałe związki.

Według szefa "Sierpnia 80", Bogusława Ziętka, do strajku – na początek ostrzegawczego – ma dojść jeszcze w lutym. Wkrótce ma być wyznaczony mediator w rozmowach "Sierpnia 80" z zarządem KW. Związek ten nie uczestniczył w piątkowych rozmowach.

Podwyżki mimo strat

Jak powiedział rzecznik KW, Zbigniew Madej, zarząd przedstawił w piątek związkowcom szczegóły sytuacji ekonomicznej firmy. Mimo 37 mln zł straty za zeszły rok, 220 mln zł rezerw na zaległy i bieżący podatek od wyrobisk górniczych oraz 166 mln zł starych długów, które trzeba w tym roku zapłacić, KW jest skłonna zgodzić się na podwyżki maksymalnie 5-procentowe, wynikające z prognozowanego poziomu inflacji.

Związkowcy z trzech największych central domagają się podwyżek o ok. 6 proc. ("Sierpień 80" chce 14 proc.), ale także zwiększenia tzw. stałych dopłat do przepracowanych dniówek o 10 zł i wyrównania wielkości deputatu węglowego do 8 ton rocznie. Z nieoficjalnych wyliczeń KW wynika, że spełnienie tych postulatów dałoby wzrost o ok. 9-10 proc.

- Daliśmy zarządowi Kompanii swoiste ultimatum. Jeżeli do 18 lutego, kiedy ma dojść do kolejnego spotkania ze wszystkimi związkami, zarząd nie zrobi nawet kroku do przodu w swoich propozycjach, wejdziemy w spór zbiorowy ze wszystkimi tego konsekwencjami – zapowiedział wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce, Wacław Czerkawski.

Więcej nie będzie

W ubiegłym roku w KW nastąpił najwyższy, ok. 15-procentowy wzrost płac w sześcioletniej historii tej firmy. Zarobki górników wzrosły średnio o ponad 700 zł brutto. W końcu ubiegłego roku średnia płaca w KW brutto wynosiła 5273,93 zł, wobec 4558,28 zł rok wcześniej.

Mimo ubiegłorocznego wzrostu płac, w KW i tak wynagrodzenia są najniższe spośród trzech spółek węglowych. M.in. dlatego zarząd Kompanii zapewnia, że w tym roku podwyżki na pewno będą, choć nie powinny być wyższe niż 5 proc.

Zarządy Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zapowiedziały, że w tym roku w tych firmach nie będzie podwyżek. W KHW negocjacje płacowe już się rozpoczęły, w JSW spotkanie w tej sprawie jest planowane w końcu lutego.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ponad 65 tys. osób w 16 kopalniach. Jej roczna zdolność wydobywcza przekracza 44,5 mln ton węgla. W ubiegłym roku strata firmy wyniosła ok. 37 mln zł.

Źródło: PAP