Najnowsze

Fed znowu ogranicza skupowanie aktywów. Obniża też prognozy

Najnowsze

sxc.huFed będzie skupował z rynku mniej aktywów

Amerykańska rezerwa federalna Fed obniżyła w środę prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki, ale oceniła też, że tempo wzrostu w amerykańskiej gospodarce ponownie przyspiesza. Fed postanowiła także kolejny raz ograniczyć program tzw. luzowania ilościowego, czyli skupowania aktywów z rynku do poziomu 35 mld dolarów miesięcznie.

Fed obniżył swoje prognozy ze względu na surową zimę. Fed przewiduje teraz wzrost pomiędzy 2,1 a 2,3 proc. W marcowej prognozie prognozował z kolei 2,8-3 proc.

Taki ruch Fed jest wynikiem niespodziewanego spadku amerykańskiej gospodarki w I kwartale. "Wzrost aktywności w amerykańskiej gospodarce przyspieszył w ostatnim czasie. Na generalną poprawę wskazują wskaźniki z rynku pracy" - napisano w komunikacie Fed wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Mniejsza interwencja

Zgodnie z oczekiwaniami Fed ograniczył również swój program stymulacji gospodarki (skup aktywów) o 10 mld dolarów, do 35 mld dolarów miesięcznie. Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 20 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 15 mld USD miesięcznie.

Bank centralny skupuje obligacje, aby utrzymać długoterminowe stopy procentowe na niskim poziomie i zachęcić banki do udzielania pożyczek.

W środowym oświadczeniu Fed podkreślił, że "działalność gospodarcza będzie rosnąć w umiarkowanym tempie, a sytuacja na rynku pracy będzie się stopniowo poprawiać".

Coraz mniej

Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie. W takiej samej skali Fed obniżał program QE na kolejnych posiedzeniach.

Fed oświadczył w środę, że prawdopodobnie ograniczanie skali skupu obligacji będzie "dalej stopniowo kontynuowane". Jednocześnie amerykański bank centralny zaznaczył, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy proc. w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres czasu".

Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA, zaplanowane jest na 29-30 lipca.

Autor: mn / Źródło: BBC News, tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu