Fed obniżył stopy procentowe


Amerykański bank centralny obniżył podstawową stopę procentową o 0,5 pkt. proc. Inwestorzy i eksperci spodziewali się tej obniżki.

Obniżka stóp procentowych była spodziewana ze względu na niedawny kryzys w gospodarce amerykańskiej. Jego główną przyczyną było załamanie na rynku kredytów hipotecznych. Zdaniem analityków - a jak widać także Fed'u - obniżka stóp może pomóc w opanowaniu problemu niewypłacalności części amerykańskich gospodarstw domowych.

Dzisiejsza obniżka jest pierwszą zmianą stopy procentowej w USA od czerwca zeszłego roku, kiedy Fed ją podwyższył. Ostatniej obniżki amerykański bank centralny dokonał w czerwcu 2003 roku redukując stopę procentową również o 0,5 pkt. procentowego.

Decyzja Fed'u jest ważna także dla polskiego rynku. Warszawska giełda mocno odczuwa sytuację za oceanem. Recesja w USA pogorszyłaby możliwości eksportowe Polski i wpłynęłaby negatywnie na liczbę inwestycji zagranicznych planowanych w naszym kraju.

Obniżka amerykańskich stóp procentowych równa się osłabieniu złotego. Wprawdzie miniony tydzień charakteryzował się wzrostem wartości polskiej waluty, ale dalsze zachowanie złotego będzie zależało od dzisiejszej decyzji Fed i reakcji na nią rynków zagranicznych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Pozostałe wiadomości